Rovných sto parkovacích míst najdou nyní řidiči na opraveném parkovišti u Nové nemocnice. Od pondělka na něm začíná zkušební provoz. Pacienti nebo návštěvníci musí také počítat s tím, že pokud se jejich vyšetření nebo návštěva u nemocných protáhne přes patnáct minut, budou za parkování platit.

„Po úpravě stávajícího parkoviště vzrostl počet parkovacích míst o šestnáct. Řidičům jich tedy nyní poslouží rovná stovka. Parkoviště bude mít závorový systém a stání bude zpoplatněno minimální částkou. Tím dojde ke zvýšení možnosti parkování v okolí nemocnice tak, aby zvláště v pracovně nejvíce vytížených hodinách mezi sedmou a jedenáctou hodinou dopoledne bylo k dispozici co nejvíce míst," informoval mluvčí nemocnice Pavel Jajter.

Na to, že hledat místo k zaparkování právě ráno a brzy dopoledne , bývá těžké až nemožné poukazovali pacienti dlouhodobě. „Je to katastrofa. Jezdím do Nové nemocnice pravidelně na kontroly a většinou parkuji někde v lese u Diany. Blíž místo prostě nenajdu," posteskl si nedávno Jaroslav Hladík z Prosiměřic.

Nyní dělníci parkoviště rozšířili, upravili značení, komunikační trasy i hlavní vjezd do areálu nemocnice. Jak už ale napověděly i nově osazené závory, musí si lidé, kteří do nemocnice jedou autem, do kapsy nachystat o pár mincí navíc.

„Parkoviště bude otevřené denně, včetně víkendů a svátku Zpoplatněné bude od šesti hodin ráno do šesti hodin večer, v ostatní hodiny bude zdarma. Rovněž zdarma bude také prvních patnáct minut stání v placených časech. Do konce první hodiny pak lidé zaplatí deset korun. Stejnou částkou zpoplatňujeme i druhou třetí započatou hodinu. Za každou další započatou hodinu zaplatí lidé po dvaceti korunách," přiblížil tarif mluvčí Jajtner. Dárci krve a plazmy mají parkování bezplatné.

Dá se očekávat, že placené parkování u nemocnice vzbudí u pacientů nevoli. Nad chystaným placeným parkováním se už koncem týdne podivoval u nemocnice jeden z řidičů, který přijel se ženou na vyšetření. „Přijde mi to skutečně nehorázné platit za zaparkování, když vezu pacienta. Ta doba, po kterou je parkování zadarmo, je stěží na to, abychom došli na oddělení a postavili se do fronty," divil se muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Mluvčí Jajtner ještě upozornil, že od otevření opraveného parkoviště pacienti už nesmí parkovat v areálu samotné nemocnice. „Povolen pouze vjezd a výjezd do areálu na třicet minut bez poplatku.Delší stání je možné jen zcela výjimečně a to za poplatek padesát korun za každou započatou hodinu," doplnil mluvčí s tím, že v den ošetření mají vjezd zdarma lidé s tělesným postižením a příslušnými průkazkami o stupni postižení.

Úpravy parkoviště a instalace závorového systému vyšla na dva miliony korun. „Poslední srpnové pondělí zahájíme zkušební provoz. Ostrý pak začne o týden později. V prvních týdnech počítáme i s osobní přítomností pověřeného pracovníka nemocnice, který se postará o eliminaci nenadálých událostí," přislíbil Jajtner.