„Na našem oddělení porodila 12. června rodička zdravého chlapce. Paní měla již při prvním porodu zásadní komplikaci – vrostlou placentu, kterou se podařilo konzervativně zvládnout, tedy bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství si rodička opět vybrala naši porodnici, nicméně její placenta již byla perkretní (prorostlá skrz), což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou a vyžaduje radikální operační řešení,“ sdělil primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal.

Poporodní riziko bylo v tomto případě velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení, kdy jedinou možnou cestou je rychlé či okamžité odstranění dělohy. „I přes velkou ztrátu krve pacientky, téměř dva tisíce mililitrů, byl výkon provedený opravdu rychle, a to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

„Tato porodnická situace je vysoce riziková, mnohdy končí fatálně, píší se o ní kasuistiky a je evergreenem porodnické literatury,“ zdůraznil primář Chvátal.

Ředitel nemocnice ocenil perfektní souhru kolegů z různých oborů. „Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám za jejich pohotovost, rozhodnost s jediným cílem – zachránit lidský život,“ zhodnotil postup lékařů ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík.

Ženu již zdravotníci propustili do domácího ošetření. Na svět přivedla chlapečka Martínka s váhou 3730 gramů a mírou 50 centimetrů.