„Zóny se zpřísněným režimem zůstanou jen na infekčním oddělení a centrálním příjmu,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Veselá. Větší změna se dotkne odběrového místa na testování Covid-19. „Od pondělí bude v provozu od 7:00-9:00 s tím, že objednání je nutné na čísle 608 963 053 (v pracovní den od 7:00-9:00),“ dodala Veselá.

Nemocnice omezí testování z ekonomických důvodů. „Regulací ceny od minulého týdne není nemocnice schopna pokrýt náklady, které s testováním má. Bohužel nemůžeme provozovat dobrovolně činnost, která zvyšuje naše náklady a je ztrátová. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli omezit provoz odběrového místa a snížit tak náklady, které s testováním máme,“ zdůvodnil omezení provozu testovacího místa ředitel nemocnice.

Do této chvíle znojemská nemocnice provedla více jak 1600 testů PCR. Z toho je přibližně polovina vyžádaná péče od praktických lékařů a Krajské hygienické stanice, druhá polovina jsou samoplátci. Od března do dubna Nemocnice Znojmo provozovala mobilní tým ve spolupráci se ZZS JMK, který provedl téměř tři stovky PCR testů v terénu.

Od 25. května budou opět povolené návštěvy pacientů. „Z epidemiologických důvodů v souladu s usnesením vlády upřednostňujeme návštěvy mimo pokoje pacientů. Nejlépe venku, v nemocniční zahradě. Provozně složitější je zajištění návštěvy u pacientů, kteří nemohou opustit oddělení a nejsou hospitalizováni na samostatném pokoji. Zde ještě do konce týdne upřesníme přesná pravidla návštěv. Výjimkou jsou návštěvy pacientů v terminálním stádiu, které budou probíhat jako doposud, tedy i mimo vyhrazené hodiny,“ sdělil ředitel nemocnice Martin Pavlík. „I přes postupné uvolňování opatření prosím, aby všichni k návštěvám pacientů přistupovali s obezřetností a omezili je na nezbytné minimum,“ požádal Pavlík.

Od stejného data budou budoucím maminkám opět k dispozici předporodní kurzy. „Začne se provádět ergometrické vyšetření, které dosud nebylo možné provádět s ohledem na povinnost nosit roušku,“ naznačila mluvčí nemocnice.

Do standardního režimu se také vrací provoz nemocniční lékárny, u které bude zrušen výdej u okénka. Hematologicko-transfuzní oddělení již standardně přijímá dárce krve a krevní plazmy bez nutnosti objednání nebo jiného provozního omezení.

Od 1. června pak bude jídelna k dispozici i strávníkům, kteří nejsou zaměstnanci nemocnice a bude fungovat kantýna.