Podle opozičních krajských zastupitelů je v Nemocnici Znojmo více nestandardních okolností. „Týkají se odchodu ředitele Pavlíka a jmenování staronového ředitele Kavky. Největší problém spatřujeme v ignorování obav významné části zaměstnanců, které vyjádřili v petici, ale i dalšími způsoby,“ poukázala krajská opoziční zastupitelka a zároveň místostarostka Znojma Petra Svedíková Vávrová. Jak doplnila, zaměstnanci jsou pilířem každého zdravotnického zařízení a bagatelizování obav si nezaslouží.

Na redakci Deníku se před časem obrátili e-mailem zaměstnanci nemocnice. Upozorňovali na politické pozadí výměny ředitelů a následný vznik petice. Na doplňující dotazy ohledně podrobností ani na žádost k nahlédnutí do petičního archu nereagovali. Krajské zastupitelstvo se koná v úterý 16. dubna.

Padesát zaměstnanců znojemské nemocnice absolvovalo kurz, na kterém se učili vypořádal s útočníkem.
Agresor se zbraní ve znojemské nemocnici. Personál trénoval, jak reagovat

Podle vrchní sestry Jany Procházkové, která je zástupkyní odborů v nemocnici, nenastal odchodem ředitele Martina Pavlíka žádný kolaps. „Děláme svou práci, jak nejlépe umíme. Je pravda, že je složitá personální situace, ale ta nesouvisí s výměnou ředitelů. Mladí lékaři zůstanou rok, dva nebo tři a jdou jinam. Jako posila museli přijít lékaři, kteří už byli v penzi,“ sdělila Procházková.

Personální změny v poslední době nejsou podle ní nijak výjimečné oproti ostatnímu období.

Doplnila, že spolupráce s vedením a ředitelem Kavkou je dobrá a poukázala na podepsanou kolektivní smlouvu, kterou řešili již od podzimu.

Vyjádřila navíc i spokojenost s novou náměstkyní pro ošetřovatelkou péči. „Komunikace je konstruktivní, zohledňuje bolesti, které řeší vrchní sestry a přinesla do nemocnice opravdu svěží vítr,“ zmínila Procházková.

Až půl milionu korun. Na tolik si může jednorázově přijít nový lékař, který se „upíše“ nemocnici v jednom z regionů České republiky. Ilustrační snímek
Nemocnice lákají lékaře na benefity. Při nástupu mohou dostat až půl milionu

Sama zaznamenala podpisovou akci loni, před odchodem ředitele Pavlíka, ale v momentě, kdy se rozhodl nabídku kraje na nové místo přijmout a odejít, ji už považovala za bezpředmětnou.

Pochybnosti o výběrovém řízení

Situaci se znepokojením sleduje starostka Znojma Ivana Solařová. Jak doplnila, stále přetrvávají pochyby, že se výběrové řízení nekonalo nejlepším způsobem. „Účastnil se ho jediný kandidát, nestandardní je i to, že v komisi zasedl přímý podřízený nového šéfa nemocnice, přičemž nový ředitel Kavka už v době výběrového řízení znojemskou nemocnici vedl na základě pověření krajské rady,“ sdělila Solařová. Uvažovala také o důsledcích v podobě podlamování důvěry pacientů.

Mluvčí Nemocnice Znojmo Pavel Jajtner vzkázal, že nemocnice normálně funguje a nezaznamenal mezi zaměstnanci žádné špatné vztahy. „Pan ředitel se věnuje řízení nemocnice a celé zařízení zajišťuje léčebně-preventivní péči tak, jak je jeho úkolem,“ informoval Jajtner.

Nový ředitel Miroslav Kavka (vpravo) a krajský radní Karel Podzimek.Nový ředitel Miroslav Kavka (vpravo) a krajský radní Karel Podzimek.Zdroj: Nemocnice Znojmo

Starostka Ivana Solařová mluvila o tom, že petici na podporu dřívějšího ředitele Pavlíka podepsala minimálně třetina zaměstnanců nemocnice. „V takto vyhraněné situaci rozumím obavám zaměstnanců, kteří si nepřáli zveřejnit svá jména. Vznesené obavy naznačují, že situace není ideální. A to je důvod, proč bychom se věcí měli zabývat i nadále. Já sama jsem se proto například obrátila na zástupce odborů nemocnice, abych probrala situaci a měla vhled do toho, jak věc vnímají zaměstnanci,“ prozradila starostka.

Krajský radní pro zdravotnictví Karel Podzimek již dříve na sociálních sítích uvažoval o tom, že téma nového ředitele v uplynulých týdnech komentovali především politici hnutí ANO a podle něho se může jednat o snahu zviditelnit se v souvislosti s blížícími se krajskými volbami. „Neberu na lehkou váhu žádné podněty ze strany zaměstnanců nemocnice. Chci být s nimi více v kontaktu. Plánuji anonymní zpětnou vazbu na působení pana ředitele a jeho týmu, aby se každý mohl bezpečně vyjádřit,“ nechal se slyšet Podzimek.

Zdravotnictví, ilustrační snímek.
Nová společnost pro krajské nemocnice. Lepší než loňský pokus, tvrdí opozice

Pro jmenování Miroslava Kavky hlasovalo sedm členů z devítičlenné komise. Ředitelem Nemocnice Znojmo se stal s účinností od prvního března. Dříve znojemskou nemocnici šestnáct let vedl a jako lékař tam působí už třiačtyřicet let. „Věřím, že bude pro její fungování přínosem. Kromě toho, že je uznávaným lékařem, detailně také zná vnitřní procesy nemocnice, což je nepopiratelnou výhodou,“ řekl při předání jmenovacího dekretu Podzimek.

Ředitel Kavka hovořil o řadě úkolů a projektů, které je potřeba dotáhnout do konce. „Prioritou je pro mě personální stabilita a kvalitní lékařská a ošetřovatelská péče. Spokojený a kvalifikovaný personál je základem pro fungování takto velké organizace,“ prohlásil Kavka.

Předchozí ředitel Martin Pavlík vede servisní organizaci pro krajem zřizované nemocnice. „Za příležitost vést znojemskou nemocnici budu vždy vděčný, stejně jako za lidi, které mi přivedla do života. Nemocnice Znojmo je a vždy bude mojí srdeční záležitostí," sdělil svým zaměstnancům při odchodu Pavlík.