Nemocnice poukazuje na to, že se na výpomoc z penze vrátily pouze jednotky lékařů. Odbornosti, které se podaří doplnit, by měly pomoci lépe zvládat přesčasové hodiny.

Mladí lékaři ze Znojma často odcházejí po roce, někdy zůstanou dva nebo tři roky. „Často jsou zklamaní z ohodnocení, množství služeb, někdy je láká klinická praxe. Když má lékař hodinovou mzdu jako řemeslník, je to špatně. Celé nastavení je nešťastné a vyžaduje řešení,“ poukázala vrchní sestra Jana Procházková, která je v Nemocnici Znojmo zástupkyní odborů. Upozornila také, že během dvou nebo tří let bude nedostatek sester a ošetřovatelského personálu.

Zahraničí i mateřská

Podle mluvčího znojemské nemocnice Pavla Jajtnera je problém v tom, že z lékařských fakult vychází v posledních pěti letech kolem osmnácti stovek lékařů a lékařek, ale pouze třináct set je registrováno v České lékařské komoře. Kolem pěti set, tedy více jak třetina absolventů a absolventek, odchází buď do zahraniční či do jiných sektorů ekonomiky,“ sdělil Jajtner.

Na pondělní tiskové konferenci představil nový ředitel znojemské nemocnice plánované změny.
Pohotovost ORL a nový urgentní příjem. Nemocnice Znojmo chystá změny

Je přesvědčený o tom, že svou roli hraje také nárůst počtu lékařek, a to až na dvě třetiny absolventů lékařských fakult. „Po jistou dobu jejich mateřských povinností vzniká deficit v počtu lékařů v celém systému. Tento stav se dotýká velké části krajských nemocnic. Řešení je krátkodobé, tedy sáhnout po kolezích, kteří jsou ochotni i důchodovém věku pomoci své nemocnici, což platí i v našem případě,“ vysvětlil mluvčí nemocnice.

Náborové příspěvky

V současnosti se podle jeho sdělení jedná spíše o jednotky v počtu lékařů ve Znojmě. „Řešíme možnosti výše náborového příspěvku pro jednotlivé úrovně zaměstnanců, rozšíření benefitů, řešíme i možnosti ubytování pro naše budoucí zaměstnance nebo zkrácené úvazky,“ vypočítal.

Příspěvky dopřávají nemocnice lékařům na pozicích, ke kterým se váže nutnost vysoké specializace, nebo se jedná o nedostatkovou odbornost. Například v Hodoníně, v Kyjově nebo v Břeclavi nabízejí stovky tisíc korun. Tématu se Deník věnoval před rokem. Připomenout si ho můžete TADY.

Ilustrační foto
Ve Znojmě chybí zubaři. Na registraci lidé čekají i rok a půl

Lékaře podporuje i město. Zájemce, který si otevře ve Znojmě ordinaci, má šanci získat bydlení. „Lékařské profese jsou vedle učitelů nebo třeba policistů mezi uchazeči o městský byt, které upřednostníme,“ sdělila na posledním jednání zastupitelstva starostka města Ivana Solařová s poukazem na zásady pro přidělování městských bytů, které toto umožňují.

Doktor, který by si chtěl ve Znojmě otevřít ordinaci, může navíc počítat s podporou ve výši jednoho a půl milionu korun, sedm set tisíc dá Všeobecná zdravotní pojišťovna, jak připomněla starostka.

Absolventi škol

Dlouhodobé řešení, jak přílákat mladé do nemocnice, je podle Jajtnera začít náborovou práci již na základních a středních školách, a to nabídkou benefitů pro studenty. „Výhledově chceme dosáhnout stavu, kdy se k nám budou takoví absolventi rádi vracet,“ prozradil vizi Jajtner.

Nemocnice Znojmo
Omezení provozu ambulancí, konec operací. Nemocnice Znojmo hledá šestnáct lékařů

Ve znojemské nemocnici podle něho chybí zejména lékaři na ORL oddělení. „Dále hledáme lékaře pro oddělení dlouhodobě nemocných, neurologii a další obory, nejen pro personální stabilizaci, ale i pro to, abychom vyhověli současným požadavkům zákoníku práce a limitům přesčasové práce,“ vysvětlil mluvčí nemocnice.

Situace v nemocnici považuje za zcela stabilní. „Odchody a příchody lékařů a dalšího personálu se nijak neliší od předchozích let, vedeme diskuzi s mladými lékaři a atmosféra v nemocnici je dobrá,“ shrnul Jajtner.

Předseda představenstva Jihomoravské zdravotní Martin Pavlík.
Kde budou hledat lidi? Pavlík o zajištění personálu pro Sanatorium Pálava

Někteří kritici před časem poukazovali na odchody lékařů po výměně vedení nemocnice, kdy odešel ředitel Martin Pavlík a nastoupil Miroslav Kavka. Krajská opozice dokonce vyvolala mimořádné zasedání zastupitelstva a jedním z bodů bylo řešení situace právě ve znojemské nemocnici. Kritici mimo jiné poukazovali na skutečnost, že Kavka byl jediným kandidátem a komise tak neměla na výběr. Návrh na vyvolání nového výběrového řízení na ředitele neprošel.

Kraj jako zřizovatel nemocnice Deník ujistil, že nedostatek personálu je v současné době téma takřka ve všech zdravotnických zařízeních. „Do Znojma se, podobně jako do dalších krajských nemocnic, snažíme získat odborníky, aktuálně zejména se specializací na ORL, kterým nabízíme řadu zaměstnaneckých benefitů, třeba i zajištění bydlení,“ zmínila krajská mluvčí Helena Ondřejová.

Více absolventů a stipendia

Podle Ministerstva zdravotnictví odpovídají ze zákona za zajištění zdravotní péče zdravotní pojišťovny. „Pokud konkrétní nemocnici chybí lékaři, je především na managementu nemocnice, aby analyzovalo důvody. I v tomto směru funguje standardní trh práce a je na nemocnici, aby nabídla takové podmínky, které budou pro některého z lékařů hledané odbornosti výhodné a nabídku práce přijme,“ zmínil mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Jedním z končících ředitelů je i Tomáš Havlásek, který vedl Domov u Lesa Tavíkovice.
Konec ředitele domova v Tavíkovicích? Kontrolní výbor šetří možnou diskriminaci

Ministerstvo se podle něho věnuje především zjednodušení a zpřehlednění systému vzdělávání. Ve spolupráci s lékařskými fakultami a dalšími institucemi usiluje o další navýšení počtu absolventů zdravotnických oborů. „Také novela o veřejném zdravotním pojištění umožní pojišťovnám udělit stipendijní programy pro lékaře v postgraduálním vzdělávání a lépe je tak směřovat do oborů a regionů s omezenou dostupností,“ zakončil mluvčí ministerstva zdravotnictví.