Gynegologicko-porodnické oddělení přizpůsobilo jeden z nadstandardních pokojů k těmto účelům. „Zvyšuje se tak komfort nejen pro matku, dítě i pro otce, který může být aktivně zapojen do prvních okamžiků jejich společného života,“ sdělil náměstek léčebně-preventivní péče a mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Jak upozornil, porod je nejen fyzicky ale i emocionálně velmi náročný. „Přítomnost otce u porodu a následně v prvních dnech po narození dítěte může matce přinést uklidnění a povzbuzení. Vytváří to harmonické a podpůrné prostředí pro oba rodiče i novorozené dítě,“ doplnil Jajtner.

Gynekologicko-porodnické oddělení postupně posouvá vpřed prostředí i nabídku služeb pro nastávající rodiče. „Našim cílem je zajistit rodinnější prostředí. V letošním roce byl na oddělení vyměněný pás oken, pracujeme s nejmodernějším vybavením, maminky mají k dispozici snídaně a svačinky formou bufetu, mohou využít tejpování, prohlídky porodních sálů a mnoho dalšího. Rodinný pokoj je dalším krokem ve zvyšování komfortu,“ shrnul Radek Chvátal, který je primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo.

Jak Chvátal upozornil, stejně jako u běžných nadstandardních pokojů, není možné rodinný pokoj zamluvit předem. Nastávající rodiče o pokoj mohou zažádat při příjmu do nemocnice. Otec je v tomto pokoji přijat jako doprovod a platí za noc poplatek dvanáct set. Navíc může využít možnost objednat si jídlo jako klasický pacient za čtyři sta korun na den.

Roku 2023 přišlo v nemocnici na svět 401 chlapců a 379 dívek. V roce 2022 se narodilo 896 dětí a v roce 2021 celkem 949.