Informoval o tom náměstek pro léčebně-preventivní péči Nemocnice Znojmo Zdeněk Monhart. „Od dnešního dne je ambulantním pacientům dle indikačních kritérií nabízeno podání virostatika molnupiravir,“ potvrdil v úterý Monhart.

Antivirotikum molnupiravir se podává ve formě tvrdých tobolek. Jedním z indikačních kritérií je podání v rané fázi onemocnění, což je do sedmi dnů od vzniku prvních příznaků. „Molnupiravir indikuje pacientovi praktický lékař, ambulantní specialista či lékař v nemocnici, který pacienta vybaví žádostí o vydání léku, nikoliv receptem,“ doplnil Monhart. Indikující lékař musí pacienta informovat, že se jedná o léčbu neregistrovaným přípravkem.

Ples jako Brno, ilustrační foto
Róby budou dřív z módy než na parketu. Plesy ve Znojmě ruší omikron

Léky jsou vydávány v pohotovostním okénku lékárny u hlavního vstupu nemocnice. O víkendu v ambulanci Infekčního oddělení. Léčbu plně hradí zdravotní pojišťovna. „Prosíme pacienty, aby si pro vyzvednutí léku poslali zdravou osobu. V případě, že takto nelze učinit je nutné, aby si léky pacienti vyzvedli zvenku u výdejního okénka lékárny u hlavního vstupu do nemocnice a nevstupovali tak do vnitřních prostor nemocnice,“ upozornil ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Podání monoklonálních látek bylo v Nemocnici Znojmo zahájeno v dubnu 2021. Monoklonální látky byly ve stacionáři podány necelým sedmi stům pacientů.