„Rakovina prostaty je v současnosti stále nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Prognóza pacienta závisí na včasné diagnóze, protože lokalizované onemocnění lze radikálně léčit,“ sdělil ředitel znojemské nemocnice Martin Pavlík.
Digitálním spojení dat z magnetické rezonance s ultrazvukem lze nyní odebírat přesné vzorky z podezřelých ložisek. Jinak se vyšetření provádí z krve po odběru u praktického lékaře nebo na urologické ambulanci, případně hmatem přes konečník.

„Při odběru se snažíme pokrýt co největší objem prostaty a cíleně odebíráme vzorky z částí, kde se karcinom vyskytuje nejčastěji. I přes to negativní výsledek punkční biopsie nevylučuje přítomnost nádorového onemocnění,“ upozornila lékařka z urologického oddělení Nemocnice Znojmo Katarína Lenková. Nádorová ložiska mohou podle ní být velmi malá nebo v místech, která pro výskyt zhoubného onemocnění nejsou typická.
A jak nově zavedená metoda funguje? Vzorky tkáně prostaty putují k histologickému vyšetření pod kontrolou ultrazvuku. Pacienta čeká nejdříve magnetická rezonance. Na snímcích radiolog označí podezřelá ložiska a takto připravená data směřují do speciálního přístroje, který je spojí s ultrazvukem.

„Nový přístroj nám umožňuje digitální spojení dat z magnetické rezonance s ultrazvukem v reálném čase, a umožňuje nám tak cíleně odebírat přesné vzorky z podezřelých ložisek,“ upřesnil primář urologického oddělení Martin Labovský.
Díky tomu odpadá případné opakování vyšetření a diagnostika karcinomu prostaty se významně zpřesní.