V nemocnici někteří pacienti nadávali a jiní mlčeli. V ordinacích praktických lékařů i specialistů bylo klidněji. Tak vypadal první pracovní den po zavedení třicetikorunového regulačního poplatku ve zdravotnictví.

Ročně by přitom pacienti neměli zaplatit víc než pět tisíc korun. Ve znojemské nemocnici fungují od prvního ledna platební automaty. Lidé je najdou na sedmi místech v takzvané nové nemocnici a dvou ve staré. Automaty přišly na více než půl milionu korun.

Ordinace: hotově


V ordinacích praktických lékařů se vybírají poplatky v hotovosti. „Za celý dnešní den všichni pacienti disciplinovaně platili a nevznikla vůbec žádná nedorozumění,“ sdělil praktický lékař ze Šatova Karel Hulán.

Někteří nemocní ale vyžadovali potvrzení o úhradě. „V ordinaci mám výdejnu léků a nemocní bez problémů platili i za recepty,“ řekl Hulán.

Za vyšetření v ambulanci vydají pacienti třicet korun. Stejnou částku zaplatí i za jeden lék na receptu. Návštěva pohotovosti přijde na devadesát korun. Den pobytu v nemocnici bude stát šedesát korun. Ročně by za regulační poplatky a další doplatky spojené s léčbou neměli pacienti zaplatit víc než pět tisíc korun.

Zavedením automatů v nemocnici mohou ale nastat technické problémy.

„Zatím jsme nezaznamenali žádné potíže. Pouze první den přestal na čas fungovat automat na centrálním příjmu, v průběhu dne byl ale opraven. Ostatní přístroje pracovaly bez potíží,“ uvedl tiskový mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Do konce ledna pomáhají pacientům s obsluhou studentky zdravotní školy. „Kromě výše uvedeného technického problému jsme nezaznamenali žádné významnější potíže s obsluhou automatů či placením jak u ambulantních, tak i hospitalizovaných pacientů,“ sdělil Jajtner.

Nespokojená, přesto smířená byla mladá maminka, která za tři děti již zaplatila devadesát korun. „Zavedení poplatků je nesmysl. Už jsem uhradila devadesát korun a vůbec nevím, kolik ještě budu platit u odborného lékaře,“ řekla se slzami v očích maminka na mateřské dovolené Vladimíra Moravčíková.

„U automatu je personál, který mi pomohl s obsluhou. Každý člověk by mohl zvládnout placení, není to nic těžkého. Ovšem nevím, jestli se zavedením poplatků něco ve zdravotnictví vyřeší,“ zhodnotil pacient Václav Dvořák z Únanova.

„Vybranou částku za první den zatím přesně nevíme,“ oznámil odpoledne Jajtner.