Znojemská nemocnice rozvíjí své velké modernizační plány. Po zahájení první etapy rozsáhlé modernizace dosáhlo vedení ústavu schválení celkového záměru krajskými radními a shání peníze na další fázi. Ještě letos získá nemocnice také novou techniku, nejpozoruhodnější změnou bude nejspíš digitální rentgen.
„Výstavba nového onkologického pracoviště a stravovacího provozu úspěšně pokračuje a obě zařízení by měly začít fungovat v lednu příštího roku,“ sdělil ředitel nemocnice Miroslav Kavka.
Opravy za chodu
Stavební firmy a personál nemocnice si také poprvé vyzkoušeli, jak dokáží opravovat a stěhovat oddělení při zachování běžného chodu nemocnice. „Vyšetřovací část je již zkolaudována a pracuje, nyní dokončujeme zázemí pro personál,“ informoval ředitel s tím, že stěhování způsobilo přerušení provozu oddělení jen na dva týdny. „To pacienti nijak nepocítili, vše jsme mohli vyřešit dobrou organizací,“ dodal ředitel.
Nemocnice se také dočkala definitivního schválení svých dlouhodobých záměrů.
„Rada kraje schválila generel rekonstrukce a dostavby a také investiční záměr první části její druhé etapy,“ potvrdil krajský radní František Adamec. Jak dodal, kraj financuje letošní úvodní část přestavby nemocnice nákladem čtyři sta milionů korun. „Pro následující část rekonstrukce, která bude patrně stejně finančně náročná, budeme hledat peníze z prostředků kraje, státního rozpočtu a evropských fondů,“ uvedl Kavka. Další na řadu v modernizaci a dostavbě přijde nová centrální laboratoř, transfůzní stanice a heliport.
Osmnáct milionů
„Pokračujeme také v obnově přístrojového vybavení, do kterého letos investujeme na osmnáct milionů korun. Například oční oddělení dostane nový laser, pořídíme také nový anesteziologický přístroj,“ vypočítal ředitel Kavka.
Nemocnici čeká také velká technická změna spojená se zavedením bezsnímkového rentgenu a nového systému ukládání a archivace dat i z dalších vyšetření, například ultrazvuku či tomografu. „Výstupy budou lékaři vyhodnocovat na monitorech počítačů a speciálních obrazovkách. Současně zavedení nového softwarového systému velmi usnadní archivaci a vyhledávání snímků i konzultaci složitějších případů se specializovanými pracovišti,“ vysvětlil ředitel.
Speciální obrazovky na prohlížení snímků budou využívat lékaři na ortopedii a na operačních sálech. „Nový systém nám umožní především sofistikovanější postupy při předoperačních přípravách a plánování jednotlivých zákroků,“ řekl k přínosu změn primář znojemské ortopedie Radek Hart.