Co ale chtějí pojišťovny ve Znojmě měnit a zdali to bude mít vliv na nákladnou modernizaci a chod zdejší nemocnice, zatím není zřejmé.

Aktéři nadcházejících jednání ale zdůrazňují, že existence nemocnice ohrožena není. Představitelé kraje, který je zřizovatelem tohoto zařízení, dali najevo, že chtějí, aby pojišťovny do Znojma poslaly jistotu v podobě pětileté smlouvy.

Podle největší pojišťovny je ale chystaná tříletá smlouva v zásadě od toho, aby se vyřešily různé sporné záležitosti. Konkrétní návrhy pro jednotlivé nemocnice nyní zpracovávají odborné týmy.

„Jde o standardní přílohu ke smlouvě, která stanovuje, jaká mají mít jednotlivá oddělení technické a další vybavení a personál. Pojišťovny si je nevymýšlí, je to hlavně věc odborných společností pro jednotlivá lékařská odvětví," uvedla šéfka komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny Anna Veverková.

Konkrétní požadavky pro jednotlivé nemocnice mají ležet na stole zhruba do poloviny listopadu.

Mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner potvrdil, že pojišťovna zatím žádné konkrétní požadavky nevznesla. „Jediné, o čem víme, jsou obecné informace v médiích o tom, že některé nemocnice mají dostat kratší smlouvu. Přímo k nám žádné vyrozumění nedorazilo. Vše se tedy bude odvíjet od dalších jednání, které povede ředitel nemocnice, " řekl mluvčí.

Přiznal současně, že uložené „domácí úkoly" již znojemská nemocnice splnila. „Přistoupili jsme na memorandum a podíleli se na redukci lůžek. Znojemská nemocnice snížila počet akutních lůžek o devětadevadesát na nynějších čtyři sta osmdesát šest. Počty jsme snížili tak, aby úbytek nijak neovlivnil pacienty, ani to nepoškodilo jednotlivé odbornosti," doplnil mluvčí.

Nemocnice zřídila například i takzvaný společný lůžkový fond, což je v praxi jednotka, kde společně pracují lékaři několika odborností.

Zástupci kraje, který zřizuje hned několik nemocnic na jihu Moravy, již s pojišťovnou začali jednat. „Žádné nemocnici na jižní Moravě nehrozí zánik. Ujistili jsme se vzájemně s pojišťovnou, že platí schválené memorandum, ministr zdravotnictví ostatně příští týden podepíše při své návštěvě jižní Moravy jeho další část," uvedl radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý. Zároveň zdůraznil, že Nemocnice Znojmo je jedním z klíčových zdravotnických zařízení, které kraj zřizuje.

Zda a jaké důsledky mohou mít požadavky pojišťoven na pokračující rekonstrukci a modernizaci nemocnice, ale nechtěl radní předjímat.

„Vše se bude odvíjet od dalších jednání s pojišťovnami. Naším cílem je, aby zdejší nemocnice měly co nejdřív opět dlouhodobé smlouvy. Samotné střednědobé smlouvy chápeme jako prostor k dalším jednáním o struktuře nabízené péče. Mohu jen zopakovat, že existence nemocnic ohrožena není," dodal radní.

Hejtman Michal Hašek potvrdil, že kraj trvá na tom, aby i znojemská nemocnice získala zpět běžnou dlouhodobou smlouvu. „Je nepředstavitelné, aby klíčové nemocnice v Břeclavi, Kyjově a Znojmě dostaly nyní jen střednědobé smlouvy. Budeme proto trvat na tom, aby byly posunuty do kategorie smluv dlouhodobých," oznámil.