Jedno z míst, kde se v posledních týdnech kupí zejména oblečení, je v ulici Rudoleckého. Vedle kontejnerů na plasty, papír sklo a elektro tam totiž roky stával i modrý kontejner k odložení textilu. V posledních týdnech zde již nestojí. Podle sdělení radnice o to požádali sami obyvatelé přilehlého domu. „Z ulice Rudoleckého byl kontejner odvezený na základě četných žádostí místních obyvatel, neboť se tu dlouhodobě hromadil nepořádek,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Jak upozornil, jen v Rudoleckého ulici eviduje město prostřednictvím Městské policie Znojmo od začátku srpna několik prohřešků týkajících se nepořádku u kontejnerů. „V jednom případě přišlo oznámení od občana, na jehož základě strážníci předali podnět k dořešení, tedy k úklidu v prostoru kontejnerů na tříděný odpad. Dalších několik podnětů vzešlo přímo od našich strážníků, kdy nahlásili problémovou událost a zajistili odklizení a úklid nepořádku,“ podotkl Kovařík.

Na snímku jsou nafukovací hračky Fatra Napajedla.
Jarní prázdniny s dětmi ve Znojmě. Legendární gumové hračky uvidí v Domě umění

Jeden prohřešek v souvislosti s ukládáním odpadu na jiném, než k tomu určeném místě, skončil pokutou. Podle Kovaříka ale padla v jiné lokalitě než v Rudoleckého ulici.

Někteří lidé, kteří ulicí procházejí, nepořádek nevnímají, spousta z nich se ale nad kupou oblečení a dalších věcí vyřazených z domácností, pozastavuje. „Nerozumím tomu, když je popelnice plná, odnesu přece odpadky do další, která je jen o pár stovek metrů dál. Nic hrozného to není, jen pár minut navíc. A postavit na ulici monitor nebo dokonce nábytek, to už vůbec nechápu," kroutila hlavou žena, která se představila jako Blanka. Příjmení uvést nechtěla.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Právě oblečení, které se zde po ulici často povaluje, může přitom pomoci dobré věci. Pokud lidé při předvánočním úklidu narazí ve skříních na zachovalé kousky, mohou je 8. prosince odnést jen o pár desítek metrů dál. Pravidelnou prosincovou sbírku pořádá Baltazar, charitní second hand, a to na faře, která sídlí a rohu ulic Bezručovy a Rudoleckého. Oblečení přijímá také charitní šatník, který je otevřený každé úterý od jedné do půl páté.

Dělníci pracovali na opravách povrchu části Vídeňské ulice ve Znojmě i v sobotu dopoledne.
Opravy Vídeňské ulice ve Znojmě pokračují. Podívejte se, jak cesta městem vypadá

Ve Znojmě a jeho příměstských částí je celkem sto čtyřicet kontejnerových stání na tříděný odpad. „V nich je mimo jiné umístěno sto dvaašedesát kontejnerů na plast a sto dvaapadesát kontejnerů na papír. Ve čtrnácti kontejnerových stáních je umístěný kontejner na textil, který se sváží jednou týdně,“ sdělil Kovařík.

Například v Jevišovicích se rozhodli dát zachovalým věcem druhý život a spustili před měsícem patrně první re-use centrum na Znojemsku. Lidé zde mohou nechat nádobí nebo nářadí a na oplátku si některou zachovalou věc odnést. „Hlavním důvodem bylo, aby věci sloužily lidem dál," sdělil starosta Jevišovic Pavel Málek

Re-use centrum plánovalo zřídit minulé vedení města v budovách pod "lávkou" za znojemskou celnicí. „Záležitost jsme řešili asi dva roky, chtěli jsme místo využít pro nábytkovou banku, re-use centrum, a sklady pro Znojemskou Besedu nebo Správu nemovitostí města Znojma,“ připomněl před časem opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka. V delším časovém horizontu je zde v plánu parkovací dům.

V září Znojmo nechalo udělat velký rozbor odpadového hospodářství. Odborníci při něm vyhodnotili čtyři sta kilogramů odpadu z černých kontejnerů a popelnic. Vyplynulo z něj, že byvatelé Znojma mají ve třídění ještě rezervy. Naopak Oskara ve třídění získali nedávno lidé v Uherčicích na Břeclavsku. Zvláštní kroky v tom, jak naučit lidi zodpovědnosti tam podnikat nemuseli. „Jsme malá vesnice, lidé se znají a nikdo neudělá nepořádek. Odložené věci u popelnic ve větších městech jsou daň za městský život, který má svá pozivita i negativa," uvažoval uherčický zastupitel Radek Staňka, který je odborník na odpady a stojí za webem Moje odpadky.

Surové zacházení, bití a kopání. Aktivisty vyburcovalo kruté zacházení se zvířaty na jatkách v Hraběticích na Znojemsku.
Tři roky vězení hrozí za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích

Uvažoval nad tím, že možným řešením by bylo pokutování, odložení věcí u popelnic lze totiž považovat za založení černé skládky. „Pak by kontejnerová stání musela být pod kamerou. Na druhou stranu už jsem někde zahlédl to, jak umělá inteligence dokáže na záznamu najít příslušnou sekvenci. Už by dohledávání prohřešku obsluhu kamer nestálo tolik času," uvažoval Staňka s tím, že ideální by bylo nezodpovědnému jednání předcházet. Začít ekologickou výchovou může být ale v některých rodinách problematické. „Děti se učí nápodobou a přejímají často nevhodné chování v rodinách," uzavřel Staňka.

Lidé ve Znojmě platí ročně poplatek za odpad šest set korun. Za svoz město doplácí, před dvěma lety to bylo třicet milionů korun.

MOHLO BY VÁS ZAjÍMAT: Petice za výměnu ředitele základní školy ve Znojmě. Důvodem měla být i šikana

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová