Zajít na párty, zasportovat si, zasurfovat na internetu… Ale sepsat petici? A ještě na podporu úřednice městského úřadu? U studentů středních škol věc nevídaná.

Ve Znojmě se přitom na archy, požadující okamžité stažení výpovědi městské manažerky prevence kriminality Gabriely Moltašové, ale současně i za ponechání stavby bazénu pro extrémní sporty na Holandské ulici, podepsalo kolem čtyř set lidí. Převážně studentů.

Jméno Gabriely Moltašové je přitom spojeno právě se stavbou kontroverzního sportoviště. Na jeho výstavbu totiž radnice nejprve dostala osmi set tisícovou dotaci, pak o ni ale přišla. Kvůli chybějícímu stavebnímu povolení.

Podle vedení radnice za to mohla právě Moltašová. „Prošetřili jsme případ černé stavby skate poolu na Holandské ulici a paní Moltašové jsme vytkli její špatnou práci. Právě ona měla sledovat termíny a v případě chybějícího povolení požádat o prodloužení termínu. To neučinila a byla z toho ostuda,“ řekl tajemník městského úřadu Vladimír Krejčíř.

Uvažoval proto o potrestání své podřízené. „Původně jsem se chtěl s paní Moltašovou domluvit a převést ji na jinou práci. To mi však zákon neumožňuje a proto jsem ji odebral asi tři tisíce korun z osobního ohodnocení,“ podotkl Krejčíř.

Zřejmě právě na hrozbu ztráty místa preventistky ale reagovali znojemští studenti. A udělali nezvyklou věc. Sepsali petici, pod kterou se podepsalo na čtyři sta z nich.

„Dozvěděli jsme se, že má paní Moltašová v práci kvůli skate poolu vážné problémy. Vedení radnice ji podle našich informací chtělo vyhodit,“ uvedl iniciátor petice, student Marek Březina.

Petice, která žádá okamžité stažení výpovědi pro Moltašovou, brojí současně i za zachování samotného skate poolu. „Víme, co všechno paní Moltašová pro mladé lidi dělá. Pracovali jsme společně na několika projektech a podle mého názoru je to člověk na svém místě,“ řekl Březina.

Vedení města se ale peticí vážněji nezabývalo. Podle právníka města nemá totiž dokument správné náležitosti. „Petice je o něčem, co se má teprve stát. Právník navíc konstatoval, že někteří studenti byli při podepisování petice uvedeni v omyl, když se domnívali, že se jedná jen o streetovou plochu. Nikoli tedy i o personální záležitosti na odboru sociálních věcí,“ sdělil Krejčíř.

Myšlence, že by signatáři petice nevěděli, co podepisují, se rezolutně brání její autor. „Všichni, kteří to podepsali, si dobře přečetli hlavičku. Tam bylo jasně napsáno, že petice se týká i okamžitého stažení výpovědi pro paní Moltašovou. Navíc jsem to řadě lidí osobně vysvětloval,“ ohradil se Březina.

To potvrdili i někteří studenti, podle kterých iniciátor akce vše vysvětloval před celými třídami. Jiní si však zpětně vzpomněli jen na požadavek zachování bazénu. Z deseti náhodně oslovených signatářů zhruba polovina o podpoře Moltašové věděla. Druhá polovina nikoliv.

Potrestaná úřednice se redakci odmítla k případu vyjádřit. Zaměstnanci radnice mají totiž zakázáno mluvit s novináři.