Od začátku roku se tak nezaměstnanost snížila o více než dvě a půl procenta, v lednu byla na úrovni 15,65%. Bližší pohled do statistiky ukazuje, že většinu poklesu lze přičíst zahájení veřejně prospěšných a sezonních prací.

„Začíná se rozjíždět sezona. Například i některá restaurační zařízení u vranovské přehrady začala nabírat lidi a začíná zde předletní sezona. Samozřejmě i stavební firmy přijímají pracovníky a v dost velké míře se na snížení nezaměstnanosti podílí veřejně prospěšné práce (VPP),“ řekl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Dodal, že z dvouprocentního úbytku jsou více než jedna třetina právě pracovníci v režimu VPP. „Částečně se rozjíždí i práce v zemědělství. Avšak žádná rozhodující firma nepřišla na trh s přijmutím většího počtu lidí,“ přiblížil Čopf.

Znojemský úřad práce vedl v dubnu ve svých seznamech přesně osm tisíc nezaměstnaných, z toho téměř polovina je žen. Nově se zaevidovalo šest set osmdesát lidí.

Úřad práce naopak nabízel necelých tři sta čtyřicet volných pracovních míst, na jedno místo tak stála fronta čtyřiadvaceti zájemců.
Průměrný věk uchazečů o práci je na Znojemsku jednačtyřicet let, úřad práce jim vyplácí průměrnou podporu v nezaměstnanosti přes pět tisíc dvě stě korun.

Od prvního května navíc padla bariéra zaměstnávání v Rakousku, což se však zatím do statistik nepromítlo.