Obchodní zástupce, řidiče nákladních automobilů, ale také svářeče, karosáře, recepční, kuchaře či servírky hledají v těchto dnech na Znojemsku firmy a podnikatelé. V lednu přitom v regionu bylo téměř devět a půl tisíce lidí bez práce. Samotné Znojmo je co do počtu nezaměstnaných čtvrtým nejhorším městem v zemi.
Bez práce jsou na Znojemsku nejčastěji lidé ve věku pětapadesát až devětapadesát let. „Představují téměř patnáct procent celkového počtu nezaměstnaných. Na druhém místě je pak věková skupina dvacet až čtyřiadvacet let. Pokud bychom však porovnali skupiny nad 50 let a do 24 let, tak nezaměstnaných do čtyřiadvaceti let je více. Představují téměř osmnáct procent uchazečů," uvedla ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Brně Marie Cacková.
Podle ředitelky převažují ve věkových skupinách do 24 i nad 50 let muži. Ženy naopak převládají ve skupině mezi 30 a 54 lety. Podle odborníků je to v souvislosti s péčí o děti.
„Aktuálně nejžádanějšími profesemi na Znojemsku jsou obchodní zástupci, řidiči nákladních automobilů a svářeči," nastínila Cacková.
Sehnat kvalitního zámečníka je podle některých firem problém. Takové řemeslníky například aktuálně shánějí ve firmě Rohde v Dyjákovicích. „Zámečníků je dost, ale těch opravdu kvalitních už tolik není. Vybíráme přibližně jednoho z deseti," potvrdil vedoucí výroby společnosti Zdeněk Kožíšek. Uchazeč dostane nástupní plat od osmnácti tisíc korun.
Velmi zajímavý plat v rozmezí od pětadvaceti do pětatřiceti tisíc nabízí podnikatel Petr Šichtanec z Těšetic. Hledá řidiče kamionu pro jízdy po celé Evropě. „Vhodný adept musí mít řidičský průkaz skupin C+E a profesní průkaz, praxi nejméně jeden rok a musí ovládat základy němčiny," píše se v poznámce u nabídky práce na serveru znojemské pobočky úřadu práce.
Obtížněji se podle ředitelky krajského ředitelství úřadu práce hledá nové uplatnění lidem nad padesát let.
„Jednak v této skupině je vyšší podíl osob se základním vzděláním, které obecně hledají uplatnění na trhu práce obtížněji, jednak i kvalifikovaní uchazeči této věkové skupiny často nesplňují dnešní požadavky trhu. Například jazykovou vybavenost, počítačovou gramotnost a podobně," naznačila Cacková.
U nekvalifikovaných pozic je často bariérou zdravotní stav uchazeče. „V této věkové skupině je výrazně vyšší podíl osob se zdravotním postižením nebo omezením," konstatovala Cacková.
Uchazeče starší pětapadesáti let úřad přednostně podporuje nástroji aktivní politiky zaměstnanosti. „Jedná se především o umísťování na takzvaná společensky účelná pracovní místa," doplnila.
To, že si uchazeč musí hledat zaměstnání aktivně sám, je podle šéfky úřadu práce samozřejmé. „Pokud má člověk opravdu zájem pracovat a nikoli jen účelově setrvávat v evidenci úřadu kvůli nárokům na sociální dávky, tak si práci opravdu musí aktivně hledat sám," dodala Cacková.