„Lidé našli uplatnění zejména v sezonních oborech jako je stavebnictví a zčásti již i zemědělství. Žádná fabrika, která by nabrala šest stovek lidí a pomohla dlouhodobějšímu nárůstu pracovních příležitostí, v regionu bohužel nevznikla,“ sdělil ředitel znojemského pracoviště Úřadu práce Emil Čopf.

Vývoj zatím podle jeho odhadu nasvědčuje opakování obvyklé situace z minulých let. Nepředpokládá, že by statistiku výrazně zhoršilo to, že letos najde mnohem méně lidí uplatnění v rámci veřejně prospěšných prací, na které úřad do loňského roku výrazně přispíval.

„Ročně tak vznikalo na šest stovek sezonních míst, což ve statistice znamená jedno procento. Předpokládáme, že nejméně polovina z těchto lidí si najde letos práci sama. Proto vliv na celkovou míru nezaměstnanosti nebude významný,“ uvažoval  ředitel.

Dodal, že sezonní rozdíly počtu lidí v evidenci dosahují až tří tisíc osob. „Pokud do dalšího vývoje dramaticky nepromluví krize, mohli bychom se v létě dostat opět někam k jedenácti procentům,“ odhadoval Čopf.

Ke konci března evidoval znojemský úřad práce téměř osm a půl tisíce uchazečů o zaměstnání. Oproti předchozímu měsíci klesla míra nezaměstnanosti o procento. Zůstává však čtvrtá nejvyšší v celé republice.