Proti předchozímu měsíci narostla míra nezaměstnanosti jen o setiny procenta na současných 13,46 procent. Přesto si region proti loňskému roku citelně pohoršil. Na konci prvního čtvrtletí bylo před rokem bez práce 10,7 procent lidí.

„Svou roli sehrálo jak to, že z evidence odchází živnostníci a lidé ze sezonních odvětví, která se už pomalu rozbíhají. Samozřejmě zapůsobilo i to, že skoro šest set lidí nastoupilo na veřejně prospěšné práce,“ uvedla vedoucí odboru trhu práce znojemského pracovního úřadu Blanka Herkusová.
V regionu rovněž ubylo volných pracovních míst. Úřad jich nyní eviduje rovné čtyři stovky. „Pokles je méně dramatický, než ukazuje vývoj statistik za poslední měsíce, jde o výsledek úprav a vyčištění databáze,“ podotkla Herkusová.

Podle jejího odhadu nejspíš nepřinesou další měsíce dramatické změny. „Neočekáváme velká propouštění, na druhé straně by měl pokračovat odchod lidí z evidence do sezonních oborů. Zřejmě se nedostaneme na loňská čísla, ale k mírnému poklesu by v dalších měsících dojít mohlo,“ doplnila Herkusová.