Na Znojemsku je nyní necelých šest tisíc sedm set lidí bez práce, z toho je čtyřiapadesát procent žen. Jen tři sta dvacet lidí bez práce má vysokoškolské vzdělání. Úřad práce přitom nabízí čtyři sta dvacet volných míst, na jedno místo tak připadá skoro šestnáct uchazečů.

Pravděpodobně hůře na tom bude Znojemsko při dalším uzavření statistiky na konce měsíce června. Znojemská pobočka společnosti Laufen, dřívější Keramika, se totiž chystá propustit skoro osmdesát lidí.

„Ve znojemském závodu připravuje společnost Laufen propouštění osmasedmdesáti zaměstnanců. Zatím není jasné, kdo konkrétně o práci přijde, ani kdy. Oficiálně by to i zaměstnanci měli vědět v horizontu několika týdnů. Snižování počtu zaměstnanců je reakcí na aktuální situaci na trhu,“ uvedla mluvčí společnosti Laufen Blanka Rokosová.

„Výpovědi lidé patrně dostanou koncem června,“ řekl Deníku zhruba před týdnem personální ředitel znojemského závodu Miroslav Hambálek s tím, že podnik opustí pravděpodobně na sedmdesát dělníků a asi desítka administrativních zaměstnanců.

Zda jde o poslední propouštění ve firmě, nechtěl jednoznačně potvrdit. „Většina produkce jde na export. Rozhodovat bude poptávka na trhu, který je nyní v zahraničí nevyzpytatelný. Určité obavy, že jsme ještě nedosáhli dna, máme,“ připustil Hambálek.

Znojemsko tak i v květnu šlo, díky svým nejaktuálnějším statistikám, proti celorepublikovému trendu. V celé zemi totiž v květnu nezaměstnaných oproti dubnu opět přibylo, i když jen mírně. Na úřadech práce se za poslední měsíc zaregistrovalo o necelou tisícovku lidí víc, než v dubnu. Míra registrované nezaměstnanosti tak k poslednímu květnu činila 7,9 %. Vyšší nezaměstnanost než republikový průměr vykázalo šestačtyřicet okresů, nejvyšší byla v okresech Most (15,3 %), Karviná (14,2 %) a Bruntál (13,7%), nejnižší naopak v okrese Praha-východ (2,6 %).

Květnová statistika nezaměstnanosti na Znojemsku

Znojmo se v květnu zařadilo mezi devětatřicet úřadů práce, kde se projevil nejvyšší meziměsíční pokles nezaměstnanosti. S pětiprocentním snížením počtu lidí bez práce obsadilo čtvrté místo ze okresy Jeseník, Český Krumlov a Jindřichův Hradec.