Občanští demokraté sestavili svou kandidátku na sněmu ve středu navečer. „Místní sněm zvolil kandidátku do komunálních voleb v čele s Petrem Nezvedou, Jitkou Schneiderovou a Janem Blažíčkem. Sám na kandidátce nejsem, odmítám za ni převzít politickou odpovědnost a zvažuji další kroky," sdělil znojemský a oblastní šéf modrých Pavel Kovařík.

Sestavení kandidátky podle něj vystihuje slova stranického předsedy Petra Fialy, že některá oblastní sdružení ovládají rodinné klany.

Petr Nezveda se podle svých slov pro kandidaturu rozhodl na poslední chvíli. „Jednak proto, že mě k tomu členové a příznivci vybízeli, především však proto, že si myslím, že jsme ve své době udělali kus práce. Dnes je v módě na naši dobu na radnici házet špínu, myslím, že je potřeba se za naši práci postavit. Udělali jsme jistě i chyby, ale z těch se chceme poučit," řekl Nezveda.

Za kontroverzního je podle svých slov označován právě kvůli odvedené práci. „Jen ten, kdo nic nedělá, nic nepokazí. Bohužel se namluvilo a napsalo spoustu polopravd a lží a lidé pomluvám rádi věří," podotkl Nezveda.

„Jen pseudokauza"

Podobně mluvil i bývalý místostarosta Jan Blažíček. „Na základě tlaku členské základny jsem ve svém podnikání udělal změny, abych se mohl politice náležitě věnovat," uvedl.

Současně se důrazně ohradil, že by na jejich kandidaturu mohl dopadnout stín korupčního skandálu kolem bývalého tajemníka radnice za jejich vedení města Vladimíra Krejčíře ze sklonku minulého volebního období. „Policie ani státní zástupce ani jednoho z nás neoznačili, že bychom byli s jakousi pseudokauzou jakkoliv spojeni. Několik měsíců jsme měli monitorované kanceláře, tisíc hodin telefonních odposlechů, přesto policie za pět let s ničím nepřišla. Samotný tajemník byl odsouzen za drobné pracovní pochybení, ne za korupci," dodal.

Místostarosta Jan Grois, okresní předseda a znojemská dvojka sociálních demokratů, rozhodnutí svých volebních soupeřů respektuje. „Vnímám to tak, že se nynější zastupitelé ucházejí o nový mandát, což je běžné. Překvapivé je jen to, že jejich předseda na kandidátce není a zřejmě za ní ani nestojí," řekl Grois.

Časté výtky sociálních demokratů vůči předchůdcům, že rozmařilými investicemi město zadlužili, v kampani prý nezazní. „Voliči už mají střetů dost, kampaň očekávám spíš mírnější. Takhle argumentovat nebudeme, to by bylo malé," dodal Grois.

Překvapení nad výsledky nominace neskrýval Jiří Kacetl, který se s občanskými demokraty rozešel před dvěma lety a do komunálních voleb nyní povede kandidátku hnutí Pro Znojmo.

„Petr Nezveda dlouho tvrdil, že si chce odpočinout, že v nadcházejícím období se proto angažovat nebude. Nyní nastal výrazný obrat. Mohu jen poznamenat, že v zastupitelstvu se Petr Nezveda v tomto období projevoval jen občas drobnějšími připomínkami, Jan Blažíček téměř vůbec," uvedl Kacetl.

Jejich komunální nominace mu prý jen potvrdila, že se před časem rozhodl správně, když se s občanskými demokraty rozešel. „Objevil se u nich určitý náběh na očištění, ale to nyní ustalo a zřejmě se zabetonují na starých pozicích. S týmem kolem Pavla Kovaříka bychom mohli o mnohém dobře jednat. U Nezvedy a Blažíčka bude takový prostor k dohodám velmi omezený. Je to volba, která straně oslabí pozici," odhadoval Kacetl.

Nad nominací občanských demokratů potřásal hlavou i politolog Jaromír Příkazský. „Zejména v komunální politice jsou lidé na jména a důvěryhodnost poměrně citliví a u pravicových voličů to pravděpodobně bude platit ještě víc. Přesto se občanští demokraté rozhodli vsadit na své vlastně nejkontroverznější postavy. Příliš to nezapadá do stranické rétoriky o obnově," komentoval politolog.