Obratným načasováním a rozhodnutím, které nemá oporu v jednacím řádu zastupitelstva, odmítl znojemský starosta Petr Nezveda výzvu dvanácti městských zastupitelů svolat mimořádnou schůzi. Jednání sice nyní mohou svolat ostatní členové zastupitelstva, nestihnou už ale nejspíš zákonnou lhůtu.

O svolání mimořádné schůze požádalo minulý čtvrtek dvanáct znojemských zastupitelů v čele s lídrem oranžových Zbyškem Kaššaiem a lidoveckým místostarostou Pavlem Balíkem.

Chtěli, aby starosta a lídr modrých Nezveda informoval o korupční kauze, kvůli které je ve vazbě stíhán bývalý tajemník radnice Vladimír Krejčíř. Starosta již předtím svolal na pondělí schůzku šéfů klubů. Většina ovšem nepřišla.Ve čtvrtek pak starosta rozeslal zastupitelům a médiím otevřený dopis, ve kterém povinnost plynoucí z jednacího řádu odmítl.

„Jsem přesvědčen, že v této formě jde o pouhou záminku a skutečným důvodem žadatelů je uspořádat si na případném zasedání veřejný předvolební mítink za peníze daňových poplatníků,“ napsal v dopise Nezveda.Zastupitelům pak sdělil, že po důkladné úvaze a také po osobní konzultaci s mnohými členy zastupitelstva už do voleb, které začínají příští pátek, schůzi nesvolá.

„Je mi líto, že rozhodl takhle a nesplnil svou povinnost. Starostovo vyjádření považuji za politické stanovisko, kterým se snaží zlehčit situaci. Svůj dopis šalamounsky načasoval tak, aby již opozice neměla do voleb čas schůzi řádně svolat,“ komentoval starostův dopis lídr sociálních demokratů Zbyšek Kaššai.

Nechce mluvit

Politování vyjádřil i první muž komunistické kandidátky Ludvík Hekrle. „Zastupitelstvo má v komunální politice svou váhu a svůj význam. Je mi líto, že pan starosta s námi nechce již do voleb komunikovat,“ řekl Hekrle.

V tom, aby nyní schůzi svolal místo starosty někdo jiný, nevidí valného smyslu. „V úvahu by vlastně připadal až den voleb, což je už dost přitažené za vlasy. Navíc není jisté, zda by se starosta na takovou schůzi dostavil. Mohl by se z různých důvodů omluvit,“ uvažoval Hekrle.

S rozpaky přijali Nezvedovo rozhodnutí i koaliční místostarostové. „Nic mi neřekl, ani mi nezavolal. Pokud má svědomí tak čisté, jak všude píše, pak měl zastupitele svolat a informovat je, co se děje. Taková byla jeho povinnost, když si to třetina zastupitelů přeje. Nic víc, než aktuální informaci o dění na radnici jsme nechtěli,“ řekl lidovecký místostarosta Pavel Balík. I on považuje další snahu o svolání schůze za téměř bezpředmětnou.
„Další postup musím konzultovat. Zatím mi nikdo nic neřekl. Jako místostarosta bych sice mohl schůzi svolat, ale termín by nejspíš vyšel na den voleb, což je již velmi sporné,“ zamyslel se Balík.

Přišli by

Lídr Zemanovců, místostarosta Marian Keremidský, vzal starostův dopis na vědomí.„Rozhodnutí bylo na něm. Náš klub zasedání zastupitelstva pár dnů před volbami nepreferoval, ale přišli bychom zrovna tak, jako jsem já v pondělí přišel na schůzku klubů. Další postup budu konzultovat s kolegy,“ sdělil Keremidský.

Dopis znojemského starosty Petra Nezvedy k přečtení ve formátu pdf ZDE
VÁŽENÍ ČTENÁŘI, VÍCE SE DOČTETE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ ZNOJEMSKÉHO DENÍKU ROVNOST