VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezveda: Ve městě vznikne jednotka operativního zásahu

Znojmo - Nové vedení města Znojma v čele se starostou Petrem Nezvedou má za sebou první rok na radnici. Provázely ho personální změny přímo v úřadě, přeměny dopravního a parkovacího systému v centru města, první kroky v přípravě masivního prodeje městských bytů, snaha o vyčištění a zkulturnění městské památkové rezervace či evidentně větší podpora pro kulturní akce. Co a jak se daří naplňovat ze skoro rok starého programového prohlášení rady města, shrnuje starosta Petr Nezveda.

10.12.2007
SDÍLEJ:

Petr NezvedaFoto: DENÍK/Daniel Smola

ROZVOJ MĚSTA A PODNIKÁNÍ

Jedním z hlavních bodů v oblasti podpory podnikání je příprava území na výstavbu průmyslové zóny. Jak jste s ní daleko?
Přímětice a průmyslová zóna, to jsou dvě věci. První je patnáct hektarů bývalého školního statku, které nepatří městu. My s tímto majitelem komunikujeme a připravujeme změnu územního plánu v té části bývalého statku, kde je nutná. Po novém roce by mělo být již všech zhruba patnáct hektarů vyčleněno na podnikatelské aktivity. Spolupracujeme samozřejmě i s CzechInvestem na získávání firem, počítáme se spoluúčastí města při zasíťování těchto pozemků. Druhá lokalita je naproti továrně společnosti Haas Profile, kde je šest a půl hektaru v majetku města. Tam jsme na posledním zastupitelstvu schválili změnu územního plánu také na výrobní aktivity. Kromě toho jsme prodali městský pozemek u Načeratic společnosti RK Metaltec, kde by v příštím roce měla vyrůst továrna na výrobu kovového nábytku.


Jak funguje spolupráce s vlastníky nemovitostí ve staré průmyslové zóně na její revitalizaci?
V lokalitě pod ulicí Družstevní jsme oslovili vlastníky nemovitostí a žádali jsme je, aby nám dali seznam ploch a objektů, které mají volné. Abychom je mohli nabízet eventuálním investorům. Musím říct, že odezva je zatím minimální. Bude potřeba přejít do aktivnějšího způsobu jejich oslovování než je dopis. I proto jsme přijali nového člověka do oddělení strategických projektů. Ten by s nimi měl osobně jednat. Uvidíme, jak se osvědčí.

Jak moc komplikuje lákání nových investorů dopravní napojení Znojma?
Nijak zásadně. Napojení samozřejmě není ideální, ale všichni investoři, kteří tu byli, se dívají do budoucnosti a počítají s vybudováním obchvatu. Ten berou jako klíčový.

Nové vedení radnice zahájilo důraznější vymáhání pohledávek města. Jak se daří v této oblasti?

To si myslím, že nepotřebuje komentář. Vymáháme výrazně důrazněji. Už jen to, že se o tom psalo a mluvilo, přimělo mnoho neplatičů k tomu, že platí. Na nule s pohledávkami nejsme, ale to nikdy nenastane.

Fond revitalizace městské památkové rezervace a Fond budoucnosti Znojma již vytvořeny byly. Jak se osvědčují?
Z fondu revitalizace jsme schválili dotace pro první tři projekty. Šlo o rekonstrukce Daunova paláce, staré vodárny U Obří hlavy a dostavba domu na Kolárově ulici. Oba fondy jsme založili a nastavili poměrně rychle. Překvapením pro mě zatím je poměrně malý zájem ze strany vlastníků nemovitostí. Ale asi to chce delší čas, než jsem si myslel.

S revitalizací památkové rezervace souvisí i vaše požadavky na úpravy v centru týkající se vývěsních štítů, elektrických drátů a podobně. Zatím se to podle mého názoru příliš neděje.
To beru jako dílčí neúspěch. V této chvíli máme zmapovány nemovitosti v památkové rezervaci a rozesíláme dopisy s upozorněním na nutné úpravy nemovitostí. Původně jsme dali termín na žádosti o dotace pro tyto úpravy do konce letošního roku. Ten se ukázal jako krátký, proto jsme ho prodloužili do poloviny příštího roku. Stejně tak je částečným zklamáním naše nařízení o úklidu popelnic. V centru města je již nyní situace v pohodě. Horší je to mimo centrum. I když vyhláška platí od prvního srpna, většina lidí si toho začala všímat až v těchto dnech, kdy jsme začali upozorňovat na to, že doba tolerance končí. Jsem zklamán z toho přístupu, kdy se čeká až na to, kdy začneme se sankcemi.

Jak je na tom město s využíváním fondů Evropské unie?
Velmi rychle jsme vysoutěžili firmu, která nám získá peníze z fondu na rekonstrukci Horního náměstí, Václavského náměstí a ulice Přemyslovců. Máme uzavřenou smlouvu s firmou na dotační poradenství a především máme připravený zásobník projektů. Na některé z nich máme už nyní projektovou dokumentaci, u dalších jsme je zadali.

Dá se objem a typ projektů nějak přiblížit?
Jde o investice v řádu dvě miliardy a sedm set milionů korun a řádově jde zhruba o stovku projektů. Jen část je financovatelná z evropských peněz, na další budeme muset hledat peníze v rozpočtu města, kraje či státního rozpočtu. V zásobníku projektů není započítaný Loucký klášter. Naopak je v projektech třeba lanovka od Obří hlavy na hrad. Podle mě to není špatný nápad a je realizovatelná.

Chystáte se na revitalizaci parků a hradebního systému. Co by měla zahrnovat?
Vyhlásili jsme soutěž na ideovou studii revitalizace Horního, Středního a Dolního parku a vybrali jsme firmu, která pracuje na projektové dokumentaci. Ta by měla být hotová někdy na jaře. Těžko říct, jestli se s konkrétními úpravami začne už v příštím roce. Celkově bude kompletní přeměna parků otázkou zhruba pěti let. Vycházíme z toho, že většina stromů je v havarijním stavu na hranici životnosti a je tam spousta necitlivých a nedobře dělaných dosadeb. Revitalizace bude hodně komplexní. Zveřejnit ji chceme, jakmile bude hotová projektová dokumentace. Podle odhadů bude revitalizace stát v řádu dvaceti až třiceti milionů korun. K prvnímu lednu nastoupí nová městská architektka. Jedním z prvních úkolů pro ni bude výměna městského mobiliáře, především odpadkových košů a laviček. To bych rád stihl do začátku turistické sezóny.

SOCIÁLNÍ VĚCI

Prvním bodem v sociální oblasti jste v programovém prohlášení měli domov důchodců u Městského lesíka. Jeho stavba není zatím v dohledu, proč?
Zpracovává se projektová dokumentace. Odhadované náklady na stavbu jsou sto milionů korun. Projekt máme v zásobníku projektů, bude ale záležet na dotacích. Určitě jde o záležitost několika roků, jistě nezačneme příští rok stavět. Budeme muset hledat další možnosti financování z kraje a státu.

TURISTICKÝ RUCH, KULTURA, SPORT


Oblast turistického ruchu je pro vedení radnice snad nejdůležitější oblastí, kterou chcete rozvíjet. Jak se to daří?
Jsme po analytické fázi marketingového průzkumu, někdy v březnu by měla být hotová návrhová část. Podle toho pak již chceme vyjmenovat zásadní dlouhodobé koncepční kroky. Samozřejmě to už využijeme v propagaci před letní turistickou sezonu. Už nyní pracujeme na propagačních materiálech a podobně.

Hned druhým bodem v této oblasti je intenzivní propagace města v Česku.
Jsme jedním z mála měst v zemi, která má vlastní reklamní kampaň. I když byla za relativně málo peněz. V příštím roce by to už ale mělo být asi pět milionů korun.

V této souvislosti nemůžu nezmínit snahu města o vystoupení ze Znojemského regionálního rozvoje. Co k tomu město vede?
Efektivnější a dynamičtější využívání prostředků a sil. Není to nic proti obcím ani instituci samotné., Chceme se ale sdružovat s obcemi projekt od projektu. Třeba nyní se spojujeme s rakouskými obcemi na trase Hollabrun Znojmo, kde spolupracujeme na takzvaném přeshraničním projektu V3. Jde o vytvoření databáze podnikatelských příležitostí na této trase. Obdobným způsobem to chceme dělat i dále.

Znojmo se na veletrzích cestovního ruchu prezentovalo právě v rámci Znojemského regionálního rozvoje. I při těchto akcích chcete vystupovat samostatně?
Prezentaci města by měla zajišťovat Znojemská Beseda. Nepochybně bude oslovovat další obce a podnikatelské subjekty. Pouze kvůli propagaci na pár cestovních veletrzích přeci nemusíme financovat takovou organizaci. Navíc je otázka, co se stane s regionálním rozvojem, pokud z něj vystoupíme. Ročně platíme tři sta padesát tisíc plus další mimořádné příspěvky. Třeba teď zastupitelstvo bude schvalovat dalších sto osmdesát tisíc.

Klíčovou roli má tedy hrát Znojemská Beseda. Je to necelého půl roku, co jste jmenovali novou ředitelku a zhruba týden, co jste ji odvolali. Svou roli tedy v této věci nezvládla?
Není to o jednom člověku. Místo ní přijde někdo, kdo bude koncepci cestovního ruchu rychleji a intenzivněji uskutečňovat.

Přeci jen, jde o minimálně půlroční zpoždění. Nového ředitele chcete vybrat do konce ledna, chvíli se do toho bude dostávat… Myslíte, že novou turistickou sezonu bude mít již pevně v rukou?
Musí. Klidně si tam půjdu sednout sám.

Jak by se měla vyvíjet podpora kulturních akcí?
Kdo byl na zahájení adventu, tak viděl, jak by centrum města mělo vypadat často do roka. Obroková ulice vypadala jako při vinobraní. Škoda, že to nepředvídali obchodníci. Kdyby byly otevřené restaurace a obchody, mohly zájem lidí sami pocítit. Příště už doufám, že to čekat budou.

Říkáte často do roka. To je kolikrát? Je to jistě hodně o penězích…
Alespoň zpočátku musí město určitě takové akce dotovat. Jsou to akce v lepším případě bez tradice. V případě adventu se špatnou tradicí. Podobných velkých akcí by do roka mělo být pět až šest včetně vinobraní. Pokud bude potřeba, dáme na ně peníze. Každý měsíc to být nemůže.

V rozpočtu na příští rok je opět dvanáct milionů pro hokejisty. Nezapomíná se stále na ostatní sporty?
Podpora hokeji vychází již ze starého usnesení zastupitelstva, které rozhodlo, že hokej se bude dotovat do doby, dokud bude ve Znojmě extraliga. A nebylo by korektní toto usnesení měnit. Navíc si myslím, že je to dobře. Kde jinde mají mladí nacházet vzory, než ve vrcholovém sportu. A třeba v hráči jakým je Jiří Dopita, který teď hraje za Znojmo. Mimo to jsme ale v návrhu rozpočtu na příští rok přidali navíc půl milionu korun fotbalistům. Na ostatní odvětví je asi stejná částka, jako v předchozím roce. Peníze z města by ale neměly být jediným zdrojem příjmu pro kluby. Je tam zohledněna i výchova mládeže v jednotlivých odvětvích.

Rozruch byl kolem bikeparku, na který se vybudovala u ulice Hořejšího asfaltová plocha a pak radnice projekt stopla.
Tato věc nejde nikam dál. V tuto chvíli nemáme halu a já jsme přesvědčen, že tato aktivita potřebuje krytou halu, aby se mohla provozovat celoročně a za každého počasí. Myslím, že investovat jeden a půl milionu do překážek a nechat je venku, není dobrý nápad. Na asfaltu na ulici Hořejšího se namalují čáry a bude z toho cyklohřiště pro nejmenší. Do Vánoc by mělo být otevřeno kluziště, s tím se třeba původně taky nepočítalo. Ale díky tomu že šetříme, tak bude už nyní.

DOPRAVA
Velmi diskutovaným problémem jsou změny v organizaci dopravy v centru města. Ke zklidnění podle mě nedošlo.
Není možné vytrhovat tyto věci z kontextu. Zrušili jsme poplatek pro vjezd do města. Zároveň jsme zavedli zónu s třicetikilometrovou maximální povolenou rychlostí a zavedli jsme zónu zákazu parkování mimo vyznačená parkoviště. Chtěli jsme tím udělat první krok. Všechno totiž dlouho trvá a my chtěli některé změny nastavit rychle. V nejbližší době bude vypsaná soutěž o návrh parkovacího systému ve Znojmě, který by měl ukázat, jak v této oblasti ve městě dál, včetně třeba výstavby parkovacích domů. Na jedné straně nám nelze vyčítat zrušení poplatku pro vjezd do centra, což jde proti smyslu našeho cíle. A ten je střed města bez trvale zaparkovaných aut. K tomu směřujeme. Totálním zákazem vjezdu aut do centra bychom zničili obchodníky v centru. Důsledně nyní vymáháme parkování pouze na vyhrazených parkovištích, čímž se jednoznačně zklidnilo parkování v centru. Auta už teď nestojí všude tam, kde je to možné. Musíme respektovat, že tu auta jsou a budou. Od nového roku začneme zkoušet kyvadlovou dopravu v centru, která by centru měla rovněž ulevit. Současný systém v centru je prostě mezistav, přes který se chceme dostat k ideálnějšímu uspořádání dopravy a parkování v centru města.

BEZPEČNOST


Dá se říct, že proklamovaná nulová tolerance k porušování vyhlášek a zákonů již nyní platí?
Snažíme se o to. Netěší mě, že porušování vyhlášek občas vidím. Městská policie je ale určitě mnohem důslednější. Navíc od prvního února začne fungovat jednotka operativního zásahu, která by měla být takovou rychlou rotou pro řešení složitějších situací, jako jsou třeba rvačky.

Hodláte dále rozšiřovat kamerový systém ve městě?
Uvidíme, jestli na to v rámci rozpočtu městské policie budou peníze. S nástupem nového ředitele jsme zvýšili počet strážníků v ulicích a bude se rozšiřovat i počet okrskářů, kteří mají na starosti konkrétní oblast.

A to se současným stavem lidí?

Do jednotky operativního nasazení jsme přijali šest nových lidí. Navíc tabulkový stav je o pět strážníků vyšší, než je současný. A peníze máme na tabulkový stav. Takže těch pět strážníků rovněž přijmeme.

MĚSTSKÝ ÚŘAD


Před rokem jste chtěli prosazovat větší otevřenost městského úřadu vůči občanům. Zrovna nedávno jsme přitom psali, že vedení nezveřejňuje usnesení městské rady.
Od šestého prosince se rozbíhá provoz nových internetových stránek města, které by měly být mnohem přehlednější pro uživatele. Zápisy z rady zveřejňovat nebudeme. Vůbec mě nenapadlo, že bychom usnesení zveřejňovat měli. Do zápisu z rady může člověk po žádosti nahlédnout, zveřejňovat by se ale podle mě neměl.

Otevřenost radnice se dá poměřovat různě, třeba podle toho, kolik lidí má přístup na jednání zastupitelstva. Do sálu ve staré radnici se vejde tak dvacet až třicet posluchačů. Proč zastupitelé nejednají ve větším sále, třeba i s ozvučením a hlasovací technikou?
Zastupitelstva mohou být třeba i ve velké sále na náměstí Armády, na Obrokové mi ale to prostředí přijde důstojnější. Pokud bude budova na náměstí Armády naše, můžeme uvažovat o tom, zda sál nezrekonstruovat a nepořídit tam kvalitnější ozvučení. Hlasovací systém bych asi nedělal.

10.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Adriana Herényiová, 52 cm, 3590 g, 16. 10. 2017, Znojmo
6

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení