Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezvedovu studii chtějí vyhodit

Znojmo - Znojemští radní se dohodli, že drahou studii informační strategie města, kterou zadalo Znojmo pod vedením exstarosty Petra Nezvedy, vyřadí z majetku města.

15.11.2011 24
SDÍLEJ:

Bývalý znojemský starosta Petr Nezveda.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Nepoužitelný a prakticky bezcenný. Tak hodnotí současné vedení znojemské radnice dokument, který nechali zpracovat bývalí představitelé Znojma v čele s exstarostou, občanským demokratem Petrem Nezvedou. Radní se proto dohodli, že zastupitelům navrhnou vyřazení tohoto dokumentu z majetku města. Jde o kontroverzní studii informační strategie, za kterou město zaplatilo více než šest a půl milionu korun.

Záměr dokument prakticky vyhodit potvrdil sociálnědemokratický starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Vycházíme z doporučení auditora, který studii prověřoval. Navíc nám vyřazení studie z majetku města doporučil finanční odbor. Tento poměrně drahý dokument je pro nás těžko uchopitelný a prakticky bezcenný,“ řekl Gabrhel.

Mrhání penězi

Pokud zastupitelé na prosincovém jednání vyřazení studie posvětí, budou koaliční politici zvažovat, jaký postih by měl nést ten, kdo studii v minulosti zadal. „Určitě o tom v rámci koaličních jednání budeme hovořit. Jestli budeme apelovat na zodpovědnost bývalého starosty Nezvedy nebo věc budeme řešit jinak, nemohu v tuto chvíli předjímat. Budeme ale určitě probírat, zda studie v době, kdy byla zadána, měla vůbec opodstatnění. Je na místě říci, zda nedošlo k mrhání penězi,“ sdělil starosta.

Jako zcela zbytečnou ohodnotil zpracovanou informační strategii bývalý šéf zrušeného IT oddělení na znojemské radnici Karel Šedivý. „Ten materiál jsem měl v rukou. Tedy až poté, kdy již byl hotový. Podle mého názoru tuto strategii město zadávalo úplně zbytečně. Radnice ji vůbec nepotřebovala. Musím však důrazně podotknout, že mě ani mých kolegů se před zadáním na názor nikdo neptal,“ konstatoval Šedivý, který se o IT na radnici staral téměř dvacet let.

Je to nesmysl

Nad úvahami o údajné zbytečnosti studie se pozastavil bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Petr Nezveda. „Je to pro mne nová informace a já neznám přesné důvody, proč se radní k věci takto postavili. Asi mi těžko někdo řekne, že se jedná o prázdné desky, to je nesmysl. Než se k této věci vyjádříme na zastupitelstvu, musíme ji projednat v klubu,“ reagoval Nezveda.

Bývalý první muž znojemské radnice tvrdí, že pro další plánované změny v oblasti informačních technologií na radnici studii využít lze. „Pokud se pamatuji, letos na jaře zastupitelstvo projednávalo dotaci na projekt elektronického fungování úřadu. A právě pro toto měla studie sloužit jako podklad,“ naznačil Nezveda.

Pravicová radnice ke strategii kdysi uváděla, že obsahuje mimo jiné návod na další rozvoj IT na úřadě, požadavky na nutnou techniku i programové vybavení. Dokument měl vedení města poradit, jak postupovat systémově, ekonomicky a do budoucna ušetřit.

Podle informací, které Znojemský deník již dříve publikoval, mělo k rozpuštění IT oddělení na radnici dojít pro údajnou vstřícnost informatiků vůči policii při vyšetřování kauzy bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře.

OKONTROVERZNÍ INFORMAČNÍ STRATEGII INFORMOVALZNOJEMSKÝ DENÍK ROVNOSTUŽ V LISTOPADU ROKU 2010:

Začátkem loňského roku město rovněž vyhlásilo výběrové řízení na vytvoření informační strategie města Znojma na období 2009 – 2013. Objemný, několikasetstránkový dokument vyšel město na více než šest a půl milionu korun. Výběrové řízení dělala pro město opět brněnská firma RTS, vítězem soutěže se stala firma IT Data Processing. Ta přitom byla do obchodního rejstříku zapsána jen půl roku před lhůtou pro podání nabídek. A znojemského výběrového řízení se mimo jiné mohla zúčastnit i proto, že město nevyžadovalo prokázání ekonomických, finančních ani technických kvalifikačních předpokladů, jak to při podobných zakázkách bývá obvyklé.

„Informační strategie obsahuje kromě analýzy také návod na další rozvoj IT ve městě, specifikuje nutný hardware a software a aktivity směřující k realizaci e-Governmentu. Navrhuje postup, aby byl tento rozvoj systémový a ekonomický a přinesl do budoucna úspory,“ popsala dokument mluvčí Znojma Šipošová.

„Součástí strategie jsou také podklady pro podání žádosti o dotace z evropských fondů, takže už nebude nutné nechat zpracovávat a platit další projekt. Cena každé informační strategie je individuální, není to jednotný dokument s jednotným obsahem. Lze ji zpracovat velmi podrobně včetně komplexního návrhu změn, jako v případě znojemské, nebo jen ze strategického pohledu. Cena se tak může diametrálně lišit v řádech stovek procent. Cena strategie byla řádně vysoutěžena ve výběrovém řízení a její obsah a rozsah jí odpovídají,“ obhajovala vysokou cenu mluvčí.

Podobný tendr na zpracování informační strategie přitom nedávno vyhlásil i krajský úřad Olomouckého kraje. Cena? Jeden milion a šest set tisíc korun.

Kraj byl přitom mnohem přísnější. Do soutěže pustil jen firmy, které podle zákonem daných požadavků měly v posledních třech účetních obdobích podobné veřejné zakázky v minimální výši padesát milionů korun za rok. Mimo to musely splňovat i technické požadavky, třeba alespoň tři realizované nebo započaté obdobné služby v oblasti řízení projektů informačních technologií v oblasti veřejné správy, a to v rozsahu aspoň deseti milionů korun.

A zakázku na zpracování informační analýzy z fondů Evropské unie se připravuje i magistrát města Brna. I ten už zná cenu. „Procesní analýza, která bude obsahovat zjištění, jaké procesy nyní v IT na magistrátu města Brna fungují a jaké by měly fungovat, přijde na dva miliony a šest set tisíc korun,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V souvislosti s těmito informacemi nepřekvapí, že pod prací odevzdanou firmou IT DATA Processing z Brna je podepsán Pavel Sekanina. Ten třeba na zářijové mezinárodní konferenci IT for People v Ostravě vystoupil jako přednášející s vizitkou architekt řešení – senior konzultant společnosti Autocont.

„Jde o klasicky zmanipulované výběrové řízení, kdy se firmy jakoby zúčastní a přitom už jsou dopředu domluvené na porcování zakázky,“ řekl dlouholetý odborník na IT, který ovšem nechtěl zveřejnit své jméno, protože se právě v této oblasti pohybuje. Redakce jej ovšem zná.

Autor: Dalibor Krutiš

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parlamentní volby 2017 na základní škole v Holzově ulici v Brně-Líšni.
AKTUALIZOVÁNO
99

První den voleb: k urnám na jižní Moravě dorazily dvě pětiny voličů

Znojemští Orli.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Veselí nad Moravou – Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu. Někdejší rajský dvůr kláštera servitů, v jehož části úřad sídlí, prodělává proměnu. „Prostor poslouží například pro svatby, komorní koncerty či menší kulturní akce,“ uvedl místostarosta Petr Kolář.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení