Občanští demokraté na Znojemsku mají po deseti letech nového šéfa. Petra Nezvedu ve čtvrtek na oblastním sněmu vystřídal Pavel Kovařík. Nový předseda neměl protikandidáta. Stranu chce stavět na nohy, jeho předchůdce se chce více věnovat práci a rodině, nadále zůstává členem oblastní rady.

„Povzbudily mě výsledky nedávného kongresu. Chci ODS na Znojemsku stavět na nohy. Mám dojem, že jsme obecně poněkud propadli skepsi. Nyní ale vidím i pozitivní signály, dobré ohlasy na kongres, zájem o členství či spolupráci," řekl nový šéf modrých na Znojemsku Pavel Kovařík.

Svou osobní misi ve straně označil za manažerskou. „Chci stranu ve Znojmě a v oblasti rozpohybovat, vytvářet podmínky pro její činnost, věnovat se vnitřní práci. Ve Znojmě budou ale samozřejmě prvořadým úkolem volby," dodal Kovařík. Místopředsedy jsou zkušení regionální představitelé strany Štefan Šottnik a dlouholetý starosta Únanova Vojtěch Fabík.

Změnu vedení ocenil šéf sdružení Pro Znojmo Jiří Kacetl, který se, ještě jako člen ODS, o vedení oblasti ucházel před dvěma lety. Tehdy proti Petru Nezvedovi neuspěl a později ze strany odešel.

„Změnu vítám, Pavla Kovaříka považuji za záruku slušně vedené politiky bez faktorů, za které strana sklízela oprávněnou kritiku," uvedl nyní nezařazený městský zastupitel Kacetl. Jak dodal, očekává, že mezi sdružením a občanskými demokraty bude dobrá politická komunikace. „Středopravá politika měla ve Znojmě dobrou vizi, pokud na to ODS naváže, budeme jistě dobře komunikovat. V podzimních volbách jim chceme konkurovat složením osobností na naší kandidátce," poznamenal Kacetl.

Petr Nezveda uvedl, že byl čas na změnu. „Předsedou oblastního sdružení jsem byl deset let, v politice působím ještě déle. Chci se nyní věnovat více své práci a samozřejmě i rodině, která si mě příliš neužila. Dál zůstávám členem oblastní i místní rady a se svými zkušenostmi jsem novému vedení, pokud bude mít zájem, k dispozici," řekl Nezveda. Svého nástupce označil za logickou volbu. „Pavel Kovařík má manažerské schopnosti a jasné názory na směřování znojemské ODS. Má chuť do práce. Byl zvolen téměř jednomyslně," dodal bývalý předseda.

Znojemský politolog Jaromír Příkazský vidí ve změně v čele oblastního sdružení ozvěnu nedávného stranického kongresu v Olomouci. „Strana vyměnila vedení, prodělává restart, hledá oživení a nový impuls," uvažoval politolog.

Jak dodal, postup Pavla Kovaříka do vedení oblasti má svou logiku. „Největší organizací na okrese je právě Znojemská, proto není překvapením, že se prosazuje i do vedení oblasti," poznamenal.

Změna v čele může podle politologa hrát roli v podzimních komunálních volbách. „Pokud ovšem na kandidátce nebudou nějaká kontroverzní jména, těch si lidé v komunálních volbách všímají a citlivě na ně reagují," upozornil politolog Příkazský.