Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezvěstný sysel je zpátky v Podyjí

Znojmo - Kolem dvaceti procent druhů motýlů zmizelo ze znojemské krajiny. Objevil se naopak desítky let nespatřený hvozdík pyšný, do Podyjí se vrátil i nezvěstný sysel.

27.8.2008
SDÍLEJ:

Sysel obecnýFoto: Archiv Správy národního parku Podyjí

Hvozdík, sysel či šipoušek. To jsou jména rostlin a zvířat, která se po několika letech vrátila do Národního parku Podyjí. Příroda je naopak ochuzena asi o pětinu známých druhů motýlů, kteří po místních luzích a hájích ještě nedávno létali. „Hvozdík pyšný byl v parku považován za vyhynulý. Teď jsme ho znovu našli, po poslední zmínce z padesátých let minulého století,“ řekla botanička Lenka Reiterová ze správy parku.

Křehká rostlinka, která je k vidění třeba i na Třebíčsku, je zapsaná v červené knize ohrožených druhů České republiky, v kategorii kriticky ohrožených druhů. Proč se hvozdík vrátil, není podle odborníků jednoznačné. „Může to být díky tomu, že se zlepšuje životní prostředí, nebo třeba jen proto, že je vlhčí sezona,“ vysvětlila Reiterová.

Mech šipoušek

Podle jejích slov ochranáři doufají, že se hvozdík v parku rozšíří. Sto třicet let se botanikům schovával i vzácný mech s mazlivým názvem šipoušek zelený. „Z tohoto objevu jsme měli obzvlášť velkou radost,“ dodala Reiterová. Poslední novinka v rostlinné říši se objevila přímo ve Znojmě na Dyjské ulici. „Jde o vzácný polní plevel prorostlík prutnatý,“ vysvětlila botanička.

Nejen ona se může radovat z druhů, které se do parku vrátily. Na své si přišli i zoologové. „Po letech je v národním parku opět vidět sysel obecný. Na Znojemsku se sice vyskytuje nepřetržitě, v parku byl však několik let takzvaně nezvěstný,“ uvedl zoolog Správy Národního parku Podyjí Martin Valášek. Na druhou stranu nemají pracovníci parku žádné nové zprávy o divoké kočce.

„Stopy, které by dokazovaly, že v této lokalitě žije, našli loni kolegové v sousedícím dolnorakouském Nationalpark Thayatal. Podle DNA z nalezené srsti určili, že se stoprocentně jedná o kočku divokou,“ vysvětlil zoolog Valášek. Na české straně parku však divoká kočka na svoje znovuobjevení teprve čeká. „Uvidíme, možná i my přijdeme s projektem, který by její výskyt u nás prokázal,“ dodal Valášek.

Ubylo motýlů

Změny v krajině ale nešetří ani brouky či křehké motýly. „V celé Evropě nepřibývá orná půda tak rychle, jako na jižní Moravě. Zmizely pastviny, louky i meze, dnešní obrovské lány podléhají chemickým úpravám. To s sebou přineslo i vymizení asi dvaceti procent známých druhů motýlů,“ uvedl Martin Škorpík, vedoucí Oddělení ochrany přírody Národního parku Podyjí. Změny v ekosystému se nevyhýbají ani broukům a dalším druhům hmyzu. „To znamená, že vymizeli i ptáci, kteří se tímto hmyzem živili,“ dodal Škorpík.

Znovuobjevení a zmizelí

Zpět v NP Podyjí:
Rostliny
Hvozdík pyšný
Šipoušek zelený
Latinka vodní
Prorostlík prutnatý
Živočich
Sysel obecný

Zmizelé druhy:
Rostliny
Prstnatec Fuchsův
Živočichové
Ťuhýk menší
Ťuhýk rudohlavý
Pětina druhů motýlů

Autor: Monika Choděrová

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení