Podle mluvčího znojemské radnice Pavla Kovaříka je v plánu na 29. června ještě jedna kontrolní prohlídka. Pak město přistoupí ke kolaudaci. „Parkování bude určeno pro majitele parkovacích karet v městské památkové rezervaci,“ přiblížil Kovařík.

Cesta ke zřízení nových míst pro parkování trvala déle než dva roky. „Když jsme v březnu 2021 stáli na dvorku městského domu Horní Česká 6, obrázek byl neutěšený. Na staré městské hradbě byl přilepený objekt zchátralých prvorepublikových autodílen, později garáží. Další komplikaci přinášely drobné majetkoprávní nejasnosti v souvislosti se sousedním domem. Vše se podařilo vyřešit,“ připomněl lídr opozičního Pro Znojmo Jiří Kacetl. Demolice přišla na 1,67 milionu korun.

Zdroj: Deník/ilona Pergrová

Kacetl zároveň poukázal na úzký průjezd středověkým domem, který může parkování zkomplikovat. „Frekvence i způsob vjezdu a výjezdu by měla být důkladně promyšlená,“ upozornil.

Parkování u nádraží

O krok blíž je nyní Znojmo stavbě parkovacího domu u nádraží. Odkup budov u vlakového nádraží včetně pozemků pod nimi samotnými schválili totiž na svém posledním zasedání znojemští zastupitelé. Za nemovitosti zaplatí město Českým drahám bezmála čtyři miliony korun.

Městský úřad ve Znojmě. Ilustrační foto.
Vysvědčení pro znojemskou radnici. Nejhorší je podle čtenářů bytová politika

Záměr na odkup je starý zhruba deset let, pozemky přiléhající k budovám již město vlastní. Budou po důkladném posouzení technika poslouží patrně jako sklady pro organizace města. Parkovací dům je otázka několika dalších let. Město nyní řeší parkování napříč celým městem tak, aby byl systém efektivní, jak upozornil mluvčí města Pavel Kovařík.