Po zhruba sedmi letech snažení Lesoničtí v pondělí dopoledne slavnostně zpřístupnili vodní dílo, které zadrží přívalovou vodu. Na dno nádrže uložili železnou bednu se vzkazem v láhvi, ale také šampaňské nebo železnou podkovu pro štěstí, kterou tam objevili při stavbě. „Vylovíme je za deset let,“ poznamenává starosta obce s asi dvě stě padesáti obyvateli Pavel Herman.

Vodní nádrž budovali rok. Na místě bývalé skládky nad obcí u koupaliště. „Pojme deset tisíc kubíků vody a zásobují ji dva prameny ve skalách. Místní tak budou mít dostatek vody ve studních i v suchých letech,“ poznamenává Herman.

Ilustrační foto.
Spor páru ve Znojmě: po hádce si žena chtěla ublížit s nožem

Zatím se voda v nádrži plní, zanedlouho pokryje její hladina zhruba tři čtvrtě hektaru. Už nyní se ale místní vydávají na místo k procházkám, někteří se už i vykoupali. „Na vyhlídce je lavička, okolo krásná příroda. Chodím sem každý den s hůlkami. Bude super až sem nasadí kapry,“ těší se například Vlastislav Fiala, který sem přišel podívat se skupinkou místních důchodců.

Starosta plánuje ještě širší využití. „Kromě rekreace obyvatel využijí nádrž nejen rybáři, ale i potápěči z klubu Argus Poseidon z Třebíče i Znojma k tréninkům,“ dodává Herman.

Navázal i na historii. V místě totiž bývala v jedenáctém století osada, křižovaly se tu obchodní cesty. „Věřím, že obnovujeme místo k současnému setkávání lidí,“ podotýká Herman.

Pivní slavnosti ve Znojmě.
Aparatura jak na stadionu: k rotundě nepatří, bojí se Znojemští poškození

Bez dotací by ale prý Lesoničtí stavbu nikdy nezbudovali. „Stála asi pět milionů korun, pomohl Jihomoravský kraj a ministerstvo zemědělství,“ děkuje i směrem k hejtmanovi Janu Grolichovi, který s ním přestříhává symbolickou pásku. „Vím, že pro chodníky zvednou v obci ruku vždy všichni, vytvořit ale takovýto projekt vyžaduje i umění starostů takový projekt u lidí prosadit,“ oceňuje hejtman.

Na památku dostává od Lesonických dobový srážkoměr s konvičkou. „Tou konvičkou nám rozlévejte rovnoměrně peníze do obcí,“ vtipkuje Herman.