Zámek, který byl dlouho v bezútěšném stavu, se v posledních letech dočkal celé řady oprav, těmi nejnovějšími se pochlubila kastelánka Alena Lysá.

Jak poukázala, pro veřejnost otevřou další opravenou část zámku, a to východní křídlo. „Je součástí starého zámku a patří k jeho nejcennější části. Návštěvníci se mohou pokochat zejména původní barokní štukatérskou výzdobou italského sochaře a štukatéra Baltazara Fontany v různých barevných odstínech,“ sdělila.

Zdroj: Youtube

Původní štuky pochází z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. „V devadesátých letech minulého století byly sundány s tím, že se do pěti let musí znovu vrátit. Nakonec to trvalo osmadvacet let,“ upřesnila Lysá.

Od dubna roku 2022 měli návštěvníci možnost prohlédnout si severní křídlo plné opravených a vybavených zámeckých komnat, které se podařilo otevřít především díky dotaci sto deseti milionů korun z fondů Evropské unie. Součástí rekonstrukce bylo i opravení rozvodů inženýrských sítí i instalace topení.

Státní zámek Vranov nad Dyjí je v dubnu otevřený o víkendech.
Vranov a novinky. Zámek lidé uvidí od sklepa po půdu, chystají Růžové slavnosti

Návštěvnost v době otevření severního okruhu čítala téměř deset tisíc návštěvníků. V minulém roce dokonce padl návštěvnický rekord, vstupenku na prohlídku si koupilo přesně 10 001 návštěvníků.

Zdroj: Youtube

Dalším lákadlem v nově otevřené východní části je i vystavené vybavení. „Prostor jsme vybavili zrestaurovaným dobovým nábytkem tak, aby odpovídal dobovým fotografiím, které si nechával fotit poslední šlechtický rod, který na zámku pobýval, pro potřeby pojišťovny. Samozřejmě se nám nepodařilo sehnat původní úplně všechno, ale většinu obrazů a drobných předmětů jsme dokázali najít a vystavit,“ dodala kastelánka.

Hráz vodní nádrže Vranov.
Vranovská přehrada slaví devadesát. Lidé uvidí strojovnu i vodní elektrárnu

Východní křídlo bude součástí prohlídkového okruhu Zámecké interiéry. Prohlídky začínají v deset, ve dvanáct a ve dvě hodiny, o prázdninách se pak může počet prohlídek navýšit podle návštěvníků. Zmíněnou trasou projdou zájemci zhruba za hodinu a za dospělého za ni zaplatí 180 korun.

Areál uherčického zámku patří k nejrozlehlejším památkovým objektům na jižní Moravě. Díky neustálému přistavování dalších budov a tomu, že se exteriér v průběhu let téměř neměnil, na něm lze poznat jednotlivé stavební slohy od gotiky až po pozdní baroko.

  • Jak zámek vypadal dříve a jakou změnou prošel, uvidíte tady:
Zdroj: Youtube

Na špatný stav objektu upozorňovali před lety i pořadatelé Hudebního festivalu Znojmo. Díky dražbám vín, které následovaly po koncertních vystoupeních, se podařilo vybrat nemalé částky na postupnou opravu oken v banketním sále, Andělské chodbě i resteurování některých soch.

Banketní sál je nyní přístupný a lidé ho mají příležitost vidět při prohlídkovém okruhu i při koncertních akcích. Podrobné informace o jednotlivých postupných krocích obnovy najdou lidé na webu zámku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Saharský prach na Znojemsku. Africké slunce ozářilo Podyjí

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová