Bez náhubku a vodítka nemají od nynějška vycházet na veřejná prostranství psi ve Znojmě. Jejich majitelům to ukládá nová městská vyhláška, kterou schválili znojemští zastupitelé. Na její dodržování budou dohlížet strážníci.

„Reagovali jsme na stížnosti ohledně volného pohybu psů na veřejných prostranstvích, zejména když tam jsou děti. Upozornění na tento problém bylo již hodně, proto jsme se rozhodli reagovat právě novou obecně závaznou vyhláškou, která ukládá, že na veřejných prostranstvích musí mít pes náhubek, nebo ho musí mít majitel na vodítku. Budeme sledovat, jaký účinek nová vyhláška přinese," řekl k nové vyhlášce starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Čtyři roky stará vyhláška se dosud obecně zmiňovala o tom, že vlastník či držitel zvířete musí zabránit jeho volnému pobíhání po veřejných prostranstvích. „Podle právního výkladu, který máme k dispozici a kterým se řídíme, to znamená, že zvíře musí být pod kontrolou osoby, která ho venčí. Vyhláška tedy nedává výslovnou povinnost mít psa na vodítku," uvedl preventista městské politice Petr Hladký.

Nejdřív upozorní

Doplnil, že strážníci se přitom setkávají s případy, kdy lidé venčí psy bez vodítka u škol, dětských hřišť i v zaplněném centru města.

„Samozřejmě, že každý takový pejskař vám na to řekne, že zvíře nikomu neublíží, ale pořád je to zvíře, jehož jednání může být impulsivní a nepředvídatelné. Nová vyhláška pejskařům přesněji vymezí jejich práva a povinnosti a lidem dodá vyšší pocit bezpečí, protože by se jim již nemělo tak často stávat, že se proti nim nebo jejich dětem na ulici rozběhne cizí pes, o kterém neví, zdali útočí, nebo chce pouze pohladit," vysvětil Hladký.

Strážníci budou na platnost nové vyhlášky pejskaře zpočátku hlavně upozorňovat a vysvětlovat jim nové povinnosti. V dalších městech regionu s volně pobíhajícími psy mají problémy spíše ojediněle.

„Mnohem výraznější je problém s částí majitelů, kteří po svých psech neuklízí. Rozmístili jsme mnoho odpadkových košů a hodně sáčků na výkaly, ale s některými majiteli je těžké pořízení. Proto mají naši strážníci pokyn, aby se na tento přestupek zaměřovali a zejména v obydlených zónách ukládali příslušné pokuty," sdělil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

S volným pobíháním psů ve městě podle něj výraznější problémy nejsou. „Podle vyhlášky mají být na vodítku a s náhubkem, vážnější problémy v tomto směru nemáme. Ojediněle se stává, že se nějaký pes zaběhne. Pro takový případ jsou naši strážníci vycvičeni k odchytu. Pokud se nepodaří najít majitele, odvážíme zatoulaného psa do útulku v Bulharech na Břeclavsku, ale to bývá jen několik málo případů za rok," doplnil Třetina.

Obdobná je situace v Miroslavi. „Ve vyhlášce máme, že pes má být na vodítku a s košíkem. Musíme se na to samozřejmě dívat s rozumem. Když dostane náhubek taková čivava, převrátí ji to chudinku na hřbet. Jiná věc jsou samozřejmě velcí psi či bojová plemena. Strážníci dodržování vyhlášky sledují a majitele na jejich povinnosti upozorní," uvedl místostarosta Roman Volf.

Toulaví psi se v Miroslavi také objevují spíše ojediněle. „Pokud se pes zaběhne, máme strážnici vycvičenou k odchytávání a možnost přechodně je umístit do vhodných prostor. Informaci o nalezeném zvířeti hned vyhlásíme městským rozhlasem a majitele většinou brzy najdeme. Pokud ne, máme smlouvu s útulkem v Bulharech," dodal místostarosta.