Nervozita s postupujícími ručičkami na hodinách stoupá. „Myslím si, že na nízkou volební účast ve Znojmě by mohly doplatit velké strany, jako jsou ANO a ČSSD," uvažuje Jakub Krainer a mezi své kolegy posílá arch papíru s prosbou, aby se pokusili tipovat, jak volby dopadnou.

Mezitím Tomáš Bílý sleduje na monitoru počítače, kdy na serveru Volby.cz naskočí volební výsledky z prvních sečtených okrsků ve Znojmě. „Divím se, že v dnešní době elektronických podpisů se ještě volí pomocí hlasovacích lístků," zlobí se Bílý, který je zjevně počítačový nadšenec.

Usměvavá Lenka Fialová roznáší tácy se sladkými dobrotami a vychvaluje lahodný koláč s domácí malinovou marmeládou. „Nic nenoste, už opravdu nemůžeme," ozývá se z hloučku žen a dívek.

Na televizní obrazovce hlídá výsledky prvního kola senátních voleb charismatický Karel Fiala. V malé místnosti to za chvíli hučí jako v úle a o tři hodiny později střídá počáteční optimismus skepse. „Museli bychom vytvořit opravdu hodně širokou koalici, abychom sociální demokraty dokázali převálcovat," je slyšet z hloučku lidí, kteří se tísní u jednoho počítače.

Kolem páté hodiny odpolední je sečtená zhruba třetina volebních okrsků ve Znojmě. „Zklamalo mě, že i v poměrně velkých okrscích brala nejvíc hlasů sociální demokracie a my jsme získali zanedbatelné procento hlasů. Překvapením pro mě byly Mramotice, kde získala velkou podporu ODS," říká lídr Pro Znojmo Jiří Kacetl.

Chlebíčky ze stolu postupně mizí a všichni očekávají konečný verdikt.