Stovky dětí oslavily svůj den na novém náměstí
Zapomeňte na architektonicky čistou tvář centra Znojma. Slibte radnici dotaci a s nadsázkou si tu budete moci vystavět třeba nový obchodní dům Dyje. Anebo alespoň nevzhledné veřejné záchodky s ohromným betonovým ohrazením.
Z rychlého průzkumu Znojemského deníku Rovnost vyplynulo, že se opravené náměstí líbí jen málokomu. Lidé negativně vnímají jak celkový vzhled náměstí, tak absenci zeleně či tvar a velikost vstupu do podzemních veřejných záchodků. Maminkám s kočárky, hůře pohyblivým důchodcům či ženám s botami na podpatku vadí hrbolatá dlažba i na chodnících.
Starostovi Znojma Petru Nezvedovi se opravené náměstí zamlouvá s menšími výhradami. „Zeleň na středověkých náměstích nebyla, s architektem ještě dolaďujeme vodní prvek, který by měl hlavně v létě vytvářet vodní mlhu,“ řekl Nezveda.
Ani jemu se ale beze zbytku nelíbí nové veřejné záchodky. „Osobně se mi vzhled veřejných záchodů líbit nemusí, hotový projekt jsme zdědili po předchozím vedení radnice. Hlavně díky záchodkům jsme ale na opravy získali dotaci. Vznikne tam totiž pracovní místo,“ uvedl starosta.
„Střed náměstí bude možné využít pro různé kulturní akce, nebo pro předzahrádky restaurací. Najde se zde také místo pro vánoční strom,“ přiblížila na webových stránkách Znojma městská architektka Iveta Ludvíková.
Autor projektu Jindřich Škrabal z architektonické kanceláře P.A.W. vycházel při své práci ze zadání města. „Třeba na straně domů, kde je cukrárna, jsme ale navrhovali alej stromů, stejně jako před domy v horní části náměstí. To nám památkáři škrtli. Dřívější Horní náměstí bylo prakticky kruhovým objezdem a parkovištěm. Naším projektem jsme mu chtěli vrátit charakter skutečného náměstí,“ popsal Škrabal.
Veřejné toalety jsou podle něj především servisem pro návštěvníky města. „V době, kdy projekt vznikal, ještě veřejné záchody v budově radnice nebyly. Chci ale upozornit, že náměstí ještě zdaleka není hotové. Veřejnost by ho měla hodnotit až bude dokončené,“ dodal architekt.
Třiadvacet lidí z celkem třiceti oslovených respondentů má k novému pojetí náměstí výhrady. Kritikou nešetřil ani renomovaný znojemský architekt Radomír Kaman. „Nová úprava nemá žádný nápad, chybí zeleň, vodní prvek a co postrádám nejvíce, to je dostatek parkovacích míst. Pokud lidé nebudou moci na náměstí zaparkovat, nebude to místo žít. Úplným nesmyslem jsou nové veřejné záchodky. Jen sto metrů daleko je nové veřejné WC v budově radnice. Navíc do podzemí se lidé obecně bojí chodit, zvláště večer a v noci. I přes eventuální ztrátu dotace na opravu náměstí měla radnice raději pár let počkat a udělat skutečnou rekonstrukci včetně podzemních garáží. Sondy kvůli historickému podzemí se tu už dělaly,“ řekl architekt.
Horní náměstí se teď nelíbí ani lidem, kteří přes ně chodí do práce. „Náměstí je málo členité. Je to kamenný monolit bez jakéhokoli ostrůvku či trávníčku. Co ale bije nejvíce do očí, je zeď záchodů před prodejnou hudebnin. Když člověk jde z Obrokové ulice, vidí zeď, která zakrývá část výkladů. To je opravdu šok,“ posteskl si ředitel katastrálního pracoviště Pavel Pražák.
Pod novou podobu náměstí se nepodepsal ani znojemský památkář Jan Kozdas. „Na realizaci můj podpis chybí, nesouhlasil jsem s ní. Problémů na náměstí je více. Ale nechci je zde komentovat,“ řekl jen stručně Kozdas.
Autoři: DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ