„V jízdních řádech dochází k drobným minutovým posunům. Kromě stávajícího spoje do Brna nově zavádíme expresní linku, která bude jezdit v době dopravní špičky. V pátek z Brna do Znojma a v neděli zpět do Brna a pak každý den ráno bude jezdit jeden nový expresní spoj,“ informoval pracovník firmy Kordis Květoslav Havlík.

Speciální linka bude odjíždět z brněnského nádraží Zvonařka a stanoviště bude mít místo obvyklé zastávky číslo sedm na osmičce. Expresní autobus bude mít označení 108.

„Na expresní autobusy budou navazovat další spoje, které rozvážejí lidi dál po Znojemsku. Protože autobus nikde nezastavuje, bude cesta o dvaadvacet minut kratší,“ přiblížil Havlík.

V příštím roce dojde ke zdražení jízdného v celém kraji. V průměru o jedenáct procent. Podílí se na něm zejména zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent. „Lidé, kteří si zakoupí celoroční jízdenku, však zaplatí stejně jako nyní za běžné jízdné,“ uvedl Havlík.

Výrazné změny, které by se týkaly jízdních řádů, se nedotkly ani znojemské městské hromadné dopravy (MHD). „Jen u některých spojů jsme udělali menší časový posun,“ informoval Petr Chadim ze Znojemské dopravní společnosti Psota, která zajišťuje MHD ve Znojmě.

Nezměnilo se ani umístění autobusových zastávek. Vznikla ale nová na křižovatce u nové nemocnice v lokalitě Křivánky. „Podnět vzešel od lidí, kteří zde mají zahrádku,“ zdůvodnil zavedení nové zastávky na znamení Chadim.

Hlouběji do peněženky

Od nového roku si však lidé za městskou dopravu ve Znojmě připlatí. Základní jízdenka podraží z deseti korun na dvanáct, o dvě koruny levněji ji pořídí uživatelé elektronických peněženek, kteří dosud platí osm korun za jízdu.

Více spojení pro cyklisty, cestující vlakem mezi Brnem a Šatovem plánují České dráhy. Změny přichází s novým grafikonem, který začne platit také od zítřka.

„V období cyklistické sezóny dochází k rozšíření počtu jízd sobotního spěšného vlaku Velo Podyjí z Brna-Králova Pole do Šatova a zpět. Vlak pojede každou sobotu od 28. dubna do 30. června a od 1. do 22. září, dále 5. července, 28. září a 13. října. Tímto krokem vychází dopravce vstříc poptávce cykloturistů na spojení Brna se Znojmem, které nabízí řadu příležitostí na pěkný výlet pěšky i na jízdním kole,“ informovala regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Výměnu jízdních řádů začali pracovníci dopravních společností provádět na zastávkách včera a během víkendu ji dokončí. Už teď lidé najdou nové jízdní řády na stránkách integrovaného dopravního systému www.idos.cz.

Novinky v tarifu krajského IDS

Znojemsko Kromě změny jízdních řádů od neděle a zvýšení jízdného od 1. ledna 2012 čekají cestující i další změny.

Expres Brno

Odjezd ze stanoviště č. 8

Pátek: spoj Brno Znojmo. Odjezd v každou celou hodinu od 12 do 18 hodin.

Neděle: spoj Brno Znojmo. Odjezd v každou celou hodinu od 14 do 19 hodin.

Neděle: spoj Znojmo Brno, Odjezd v 15.03 a v 17.03 hodin.

Pracovní dny: spoj Znojmo Brno. Odjezd v 5.13 hodin, navíc v pondělí v 5.33 hodin.

Osobní jízdní řád

Cestující si nově mohou vytvořit svůj osobní jízdní řád do peněženky nebo na vylepení na lednici, který jim přehledně zobrazí všechna možná spojení mezi body A a B. Na webu www.idsjmk.cz/ojr si vyberou zastávky odkud a kam jezdí, zaškrtnou příslušné volby a systém jim vygeneruje všechna možná spojení během celého týdne. Tyto výsledky jim následně přetvoří do šikovné knížečky o velikosti kreditní karty.

Od 1. 1. 2012

Celosíťové roční jízdenky za 2 400 Kč

Jsou určeny pro důchodce nad sedmdesát let a pro doprovod dítěte do tří let. Platí na celý rok ve všech prostředcích IDS JMK - ve vlacích, autobusech i městských dopravách. Jízdenku je možné koupit od 15. prosince na pokladnách Českých drah. Jízdenky se vyplatí již při jedné zpáteční cestě na dvě zóny týdně. Jízdenka platí v pracovní dny do osmi hodin ráno do třech hodin v noci, ve dnech volna a svátků celodenně.

Slevy na jízdenky pro důchodce

Pro důchodce se zavádí sleva 25 % na předplatní jízdenky. Vyplatí se zejména v těch případech, kdy cestují po stejné trase častěji než třikrát týdně.

Čtvrtletní a roční jízdenky pro všechny cestující

Dosud si je nemohli pořídit studenti a děti. Mohli mít jen měsíční jízdenku. Od nového roku už bude možné zakoupit si čtvrtletní nebo roční jízdenku.

Veškeré změny na

www.idsjmk.cz