Nechybí ani kapitoly věnované obcím, historii turistiky nebo technickým a stavebním památkám. „Snažili jsme se na Podyjí, jeho přírodu a historii podívat z různých úhlů. Kniha tak zobrazuje území v jeho různorodosti,“ řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Spolu s ním na knize spolupracovala další desítka autorů. Řadu černobílých fotografií doplňují ilustrace Jindřicha Janíčka.
Zatímco první kniha se soustředí na posleních pětadvacet let, autoři knihy Podyjí v proměnách času zachytili vzhled krajiny i to, jak se měnila v čase. Z historických obrazů, pohlednic a fotografií vybrali na dvě stovky míst, navštívili je a vytotografovali. Petr Lazárek, terénní pracovník Podyjí, na knize pracoval déle než dva roky. „Byla to velmi zajímavá práce. Dostal jsem se i do míst, která jsem dosud nenavštívil,“ vzpomíná na sbírání soudobých fotografií Lazárek.
K publikaci vznikla i stejnojmenná výstava. „Tu mohou zájemci vidět až do 25. března právě v Domě umění. Pak se přesune do partnerského Národního parku Thayatal a na bývalou celnici u Hardeggu. Zájemci si mohou knhy koupit koupit ve znojemských knihkupectvích, budovách Správy Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě nebo v informačním středisku v Čížově," sdělil mluvčí parku David Grossmann.