Rozhodnutí Nejvyššího soudu o náhradě škody přes 670 tisíc korun potvrdilo 21. května loňské rozhodnutí Krajského soudu v Brně, na který se obrátili poškození manželé. Ti jsou majiteli pozemků pod vodní nádrží Nové Mlýny.

Tento případ je jeden z prvních, kdy soud peníze v podobném případu poškozeným přiznal. „Jde o jedno z řady rozhodnutí navazujících na přelomový nález Ústavního soudu, který vyjádřil názor, že náhradu za omezení vlastnického práva lze žádat za každý den, kdy je vodní dílo na pozemku umístěno. Naši klienti tak mají po dlouhé době soudních sporů naději na přiznání spravedlivé náhrady za omezení jejich vlastnických práv,” uvedl advokát Jan Hejl z Frank Bold Advokáti, který případ řeší.

Státní silničáři opravují část cesty na průtahu Mikulovem. Silnice je průjezdná jen ve směru na Rakousko. Z druhé strany řidiče navádějí cedule na objízdnou trasu.
Zmatky v Mikulově kvůli uzavírce: Řidiči jezdí, kam nemají. I skrz sídliště

Mušovský kostel na ostrově uprostřed střední novomlýnské nádrže.Mušovský kostel na ostrově uprostřed střední novomlýnské nádrže.Zdroj: Centrála cestovního ruchu - Jižní MoravaSoudní spory však zřejmě podle jeho slov nejsou ještě zcela u konce. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu ale s klienty vnímáme jako naději na možné zahájení jednání o mimosoudním řešení sporu. Soudní spor a náklady na jeho vedení nikdy nebyly nezbytné, pokud by Povodí Moravy adekvátně reagovalo na naše návrhy. Výzvy k jednání a uzavření dohody však v zásadě vždy zůstaly bez jakékoliv odezvy,” dodal Hejl.

Náhradu Povodí Moravy již vyplatilo. Nadále ale probíhá řízení o náhradu za další období, protože Frank Bold Advokáti tvrdí, že nárok vzniká opakovaně. Obdobných případů řešil Nejvyšší soud více, a tak předpokládají, že vyplacená náhrada bude ještě vyšší. Povodí Moravy může nyní podat ústavní stížnost, kdy by o případu rozhodoval Ústavní soud.

Proč je vodní nádrž Nové Mlýny stále předmětem sporů a kritiky?

  • Před pětačtyřiceti lety pohltila v roce 1978 voda nádrže původně německou obec Mušov.

  • Vodnímu dílu, které mělo chránit před povodněmi, a zároveň sloužit jako zdroj vody, tehdy ustoupilo na sto dvacet domů.

  • Obyvatelé zaniklého Mušova tvrdí, že jim vodní nádrž vzala domov i dětství.

  • Jediným symbolem obce je kostel svatého Linharta ze třináctého století.