„Jsme na počátku naší cesty. I když jsme se do zastupitelstva nedostali, zasedání sledujeme, abychom věděli, jak si ostatní strany vedou. Pokud bychom přišli na nějaké nepravosti, určitě se ozveme,“ popsal činnost znojemských véčkařů jejich nový předseda Jan Blažek.

Komunální lídr Věcí veřejných vystřídal na přelomu roku dosavadního šéfa Radovana Vodičku. Véčka ve Znojmě brala ve volbách necelá dvě procenta
hlasů.
„Neřekl bych, že šlo o neúspěch. Jsme mladá strana, která si teprve získává povědomí voličů. Tomu budeme věnovat i naši další práci,“ dodal Blažek.

Před komunálními volbami se znojemští véčkaři blýskli hlavně tím, že na poslední chvíli stáhli z kandidátky advokátku Evu Frélichovou. Vysvětlovali to její stranickou nekázní. Frélichová následně ze strany vystoupila.

Relativně nejlepší výsledky si z nových stran na Znojemsku připsala TOP09. Ve své hlavní baště regionu, v Moravském Krumlově, prakticky volby vyhrála a její lídr Tomáš Třetina je starostou.

Úspěchy i závazky

Stranický dres topky nosí i starosta Výrovic Pavel Vlček. „Výsledek v Krumlově je velký úspěch, ale také ještě větší závazek. Nyní se chceme soustředit na rozvíjení běžné stranické práce, na kterou dosud pro samé volby nebyl čas. Je možné, že vzniknou i další organizace. Nechceme ale nabírat členy bez rozmyslu, záleží nám na kvalitě,“ řekl okresní předseda TOP09 Vlastimil Kocanda.

Ve Znojmě TOP09 zůstala čtyři desetiny pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk mandátů. Neúspěch znojemské členy neodradil. „V žádném případě se nevzdáváme. Rozrůstáme se a chystáme akce pro další prezentaci strany,“ řekl znojemský lídr topky Boris Vaculík.

Navzdory skepsi po říjnovém volebním neúspěchu pokračují i znojemští Zemanovci. Strana prozatím přišla o jednu ze svých známých tváří. „Své členství u Zemanovců jsem ukončil, protože tato strana nemá budoucnost. Buď zanikne, nebo se její členové vrátí do sociální demokracie. S krajskými špičkami sociální demokracie jednám i já. Chci hlavně pomoci mladším, sám už kariéru dělat nebudu,“ řekl starosta Vranovské Vsi Jiří Peřinka. Volební rival poslance Ladislava Skopala patřil spolu s tehdejším znojemským místostarostou Marianem Keremidským k nejviditelnějším činovníkům nové strany.

Keremidský naproti tomu pokračuje dál jako krajský předseda Zemanovců. „Rozhodl jsem se na základě postoje znojemských kandidátů z komunálních voleb, ostatních předsedů okresů a především proto, že se ve straně dál angažuje Miloš Zeman,“ vysvětlil Keremidský. Jak dodal, vedle Znojma mají

Zemanovci aktivní buňky například v Jevišovicích, Hrušovanech či ve Vranovské Vsi a Vrbovci, kde mají Zemanovci též místostarostu obce.
Svérázná je situace hnutí Občané město, město občanům. To sice ve Znojmě získalo v komunálních volbách tři mandáty, ale jeho jednička, komunistická senátorka Marta Bayerová, se vytrvale snaží obhájit svou rudou stranickou knížku.