VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové stromy v parku radnice vysadí až za pět let. Spolky se změnou nesouhlasí

Znojmo – S vykácenými městskými parky bude patrně končit volební období znojemské radnice. Dvaadvacet stromů, které se radnice zavázala vysázet za stromy pokácené na jaře letošního roku, hodlá totiž vysadit až za pět let. Vyplývá to alespoň z žádosti Městské zeleně. Konečný verdikt bude mít odbor životního prostředí.

15.6.2015 34
SDÍLEJ:

Kácení stromů ve znojemském Horním parku.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Stromy v Horním parku padly letos v dubnu kvůli svému zdravotnímu stavu. Radnice se zavázala do listopadu vysázet stromy nové. V těchto dnech však úředníci rozhodují o zcela jiné variantě. „Okrašlovací spolek je účastníkem řízení. Dostali jsme informaci, že náhradní výsadbu můžeme očekávat až v roce 2019. Zdá se, že vydaná rozhodnutí a stanoviska může radnice měnit podle své potřeby," zlobil se šéf znojemského Okrašlovacího spolku Otto Bouda s tím, že původně požadovali náhradní výsadbu v hodnotě pokácených stromů.

„Dohodli jsme se však na kompromisu, a nyní jsem se dověděl, že mladé stromky by poškodila technika při obnově parku. Vidím, že vedení radnice ovlivňuje státní správu. Chybí zde okresní úřady, které by byly nadřízené a podobným střetům by předcházely," uvažoval Bouda.

Znojemská radnice ústy své mluvčí Zuzany Pastrňákové potvrdila, že příspěvková organizace Městská zeleň podala na odbor životního prostředí žádost o změnu termínu náhradní výsadby. „Požadují, aby nové stromy mohli sázet až při obnově parku. A to zcela logicky z několika důvodů. Dojde k rekonstrukci inženýrských sítí, cest a osvětlení. S ohledem na pohyb těžké techniky není vhodné náhradní výsadbu provádět nyní, neboť by mohlo dojít k poškození nově zasázených stromů," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že toto stanovisko podporuje rovněž projektantka.

Poukázala také na nutný dohled a stanovisko památkářů. „Dle Národního památkového ústavu nelze do parku zasahovat bez rozhodnutí odboru školství, kultury a památkové péče. Ten navíc schválil pouze řádnou projektovou dokumentaci obnovy parku nikoliv takto rozsáhlou náhradní výsadbu," dodala Pastrňáková. K žádosti běží správní řízení.

Na platnost původního rozhodnutí, které zavazovalo radnici k výsadbě do letošního podzimu, však poukázal Otto Bouda. „Nyní má odbor životního prostředí měsíc k vydání nového. Připravíme si argumenty a chystáme se podniknout kroky, které buď rozhodnutí zvrátí, nebo alespoň celou mašinérii zdrží a zkomplikují," naznačil Bouda s tím, že pokud úředníci vydají nové rozhodnutí s termínem výsadby 2019, bude se Okrašlovací spolek odvolávat. Pokud to dopadne jinak, odvolá se pravděpodobně radnice.

O chystané změně termínu zatím není informovaný Petr Lazárek z občanského sdružení Za Znojmo přívětivější, který proti způsobu obnovy parků ve Znojmě dlouhodobě bojuje. „Bylo mi divné, že s náhradní výsadbou bez problémů souhlasili. Pokud to teď směřuje k vydání nového rozhodnutí, jde přinejmenším o podivný mechanismus," upozornil Lazárek.

Náhradní výsadba má zamezit ekologické újmě, která vznikla pokácením stromů, a úřad ji ukládá vždy současně s povolením ke kácení.

Autor: Ilona Pergrová

15.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení