VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela zákona vyhání drony z Podyjí. Má zajistit potřebný klid zvířatům

Jižní Morava – Unikátní záběry kaňonu řeky Dyje pořízené pomocí dronu jsou patrně minulostí. Nadšenci s bezpilotním letadlem musí od června respektovat zákaz, který přinesla novela zákona o národních parcích. Dron totiž podle ochránců přírody způsobuje stres zejména ptákům v době hnízdění. „Negativním příkladem může být České Švýcarsko. Nedávno poletující drony znemožnily zahnízdit páru sokolů," připomněl ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

2.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Podle něho by bylo dobré řešení kdyby každý, kdo pouští dron, měl licenci. „Zatím je pouští kdejaký amatér, který si na dron nasadí kameru. Svět se mění, před lety jsme neměl ani tušení, jaké problémy budeme muset řešit.“ postěžoval si Rothröckl.

Právě Podyjí a jeho příroda je pro majitele dronů vyhledávané místo. Úplně volný přístup ale do parku nemají. Ti, kteří se pořizováním obrazových materiálů živí, si potřebné papírování pokaždé vyřídí. „Již nyní potřebujeme výjimku, jestli vše bude ještě přísnější, je to škoda,“ podotkl Petr Faraga, který pomocí dronu občas natáčí snímky nad Podyjím.

Podle šéfa národního parku budou nyní veškeré výjimky posuzovat individuálně. „Pro vzlétnutí dronu nad park musí být vážné důvody a měl by převážit veřejný zájmem nad ochranou přírody. Jako příklad mohu uvést situaci, že se v Podyjí ztratí dítě. Do doby, než doletí vrtulník může terén zkoumat právě dron,“ podotkl Rothröckl.

Nadšenci s drony míří čas od času také na Pálavu. Také zde udělují výjimky, a to v případech, když se piloti pohybují mimo vyznačené trasy. Drony pro ochránce přírody nejsou velkým problémem, ale z různých videí zveřejněných na internetu zjišťují, kde všude se také lidé v chráněném prostoru pohybují. „O výjimku žádají nadšenci asi jednou za rok. Drtivá většina lidí se ale s nahlášením ani neobtěžuje. Záběry pak vidíme třeba náhodou na Youtube. Populární je Svatý Kopeček nebo třeba Děvín,“ sdělil Jiří Kmet z Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Uvažoval nad tím, že videa lidé zveřejňují anonymně a jejich tvůrce je obtížné dohledat.

Profesionálové, kteří drony využívají ke své práci, uvažují o tom, že zákon o ochraně přírody má se zákazem dronů svou logiku. „V zahraničí jsou taková opatření běžná. Na druhou stranu ale poněkud rozpačitě působí tvrzení zástupců ministerstva životního prostředí, podle nichž si na provozovatele dronů stěžují turisté. Tolik bezpilotních prostředků tu zatím pořád ještě není,“ poukázal fotograf Jan A. Novák na stránkách Droneweb.

Již před nějakou dobou vyhnali správci drony z nádvoří hradů a zámků. Zákaz upravuje návštěvnický řád. „Ve všech památkových objektech v naší správě zakazujeme létání bezpilotních letadel a leteckých modelů bez předchozího písemného souhlasu kastelána,“ sdělila mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Drony jsou na trhu v různých hmotnostních kategoriích. Pro všechny platí, že je je lidé mohou používat ve vzdálenosti sto padesáti metrů od obydlí. Dron může vyletět díky své konstrukci až do několika kilometrů, zákon povoluje pouze do té výše, do jaké jej majitel kontroluje očima. Obvykle je to nějakých sto až dvě stě metrů.

● Létání s drony upravuje doplněk X zákona o civilním letectví a nyní také zákon o ochraně přírody a krajiny, který drony výslovně zakazuje. Zákaz platí od června.
● Lidé, kteří chtějí natáčet pomocí dronu v Národní parku Podyjí musí již nyní žádat o výjimku.
● Nově budou veškeré žádosti o výjimky ochránci přírody posuzovat velmi přísně. Dron do Podyjí bude moci v případě pátrání po pohřešovaných osobách.
● Kdo používá dron do 20 kilogramů k rekreačním účelům, povolení nepotřebuje. Musí ale dodržovat daná bezpečnostní pravidla.
● Jakékoli drony používaní ke komerčním účelům vyžadují příslušná povolení.

Drony nad městem? Amatéři někdy nevědomky ohrožují okolí

Brno /ROZHOVOR/ – Začínal jako šestiletý chlapec s modely letadel, ke kterým ho přivedl jeho strýc. Sedm let se Jan Semotam živí natáčením filmů pomocí dronů. Ke své profesi se dostal náhodou. „Natočil jsem na žádost kamarádů závody do vrchu, a to tak, že jsem na letadélko připevnil malinkou kameru v době, kdy drony u nás vůbec nebyly. Postupem času jsem přidal také první konstrukci a vlastní software na ovládání stabilizace kamery," přibližuje Semotam. Od roku 2011 se pohybuje ve filmovém odvětví. Společně s kolegy z brněnské společnosti FlyMedia pořizoval letecké záběry ve městech pro filmy a seriály, jako je Legends, Underworld, a také mnoho reklam. Později přešli na průmyslové inspekce fotovoltaických elektráren. Řeší také úniky tepla na produktovodech či budovách. Drony využívají také v lesnictví a zemědělství, kde například vyhodnotí stav plodin a množství potřebného hnojiva. S drony má tedy dlouholeté zkušenosti.

Podnikatel využívá drony nejen ve filmovém odvětví, ale i v průmyslu, zemědělství a lesnictví.

Jak vzpomínáte na začátky?
Postavili jsme si malý dron na Gopro a později na fotoaparáty. Později přišly na řadu velké stroje na filmové kamery. Bylo třeba začít řešit legislativu společně s leteckým úřadem. Jedny z prvních registrací jsme řešili my jako poloamatéři. Přidaly se k nám i ostatní firmy, které s drony tehdy pracovaly.

Co bylo nutné s leteckým úřadem dojednat?
Řešili jsme, co je bezpečné a co ne. Každá železnice, silnice nebo produktovod má své ochranné pásmo. Při natáčení musíme udělat zábor, aby dron v případě pádu neohrozil životy nebo majetek nezúčastněných osob. Nenahlášené létání nad silnicí či nad obydlenou částí je klasifikované jako veřejné ohrožení.

Musí se amatéři zaregistrovat?
Drony jsou poměrně dostupné, menší přijdou třeba na tisíc korun, velké stroje pak mohou stát i milion. Pokud se amatéři nezaregistrují, měli by se alespoň nechat pojistit. Pojistka pak v případě způsobené škody pokryje až jeden milion korun. Ale jen v případě, že člověk nelétá nad městem, kde je bez speciálního povolení přísný zákaz létání. Užitečné také je, když potřebné rady dokáže poskytnout prodejce, což se bohužel mnohdy neděje. Výborné je využít speciální školení u certifikované firmy, které přijde na nějaké tři tisíce korun. Alespoň tak to chodí u nás. Ke každému prodanému dronu dáváme hodinové školení zdarma.

Co takové školení obnáší?
Snažíme se dělat maximum, aby lidé létali zodpovědně. Musí si být vědomi toho, že dron není hračka. Navíc jsme teď rozjeli pětaosmdesátiprocentní dotační program, kde si klient může požádat o komplet školení na letecké práce. Chceme předejít nehodám a následným škodám na majetku či zranění.

Kde je podle vás nejbezpečnější místo pro „vypuštění" dronu?
Je to podobné jako s modely letadel. Doporučuji volné plochy, například pole nebo malé letišťátko pro modely. Bohužel dobře vím, že někteří nadšenci jsou schopni létat s drony i v přistávacím pásmu letišť. Dron totiž takřka na místě dokáže vzlétnout i přistát a lidé si s nimi čím dál víc dovolují. Může se stát, že nějakému amatérovi dron spadne, někoho vážně zraní a kvůli medializaci případu bude letecký úřad reagovat tak, že omezí i profesionální firmy, které dodržují zákony. Stačí jeden nezodpovědný uživatel a odnesou to všichni.

Jakou vidíte souvislost mezi drony a ochranou přírody?
Díky dronům můžeme pozorovat kůrovce na stromech ještě dříve, než stromy poškodí. Navíc nedávno jsme se starali o záběry pro seriál Modrava. Provázeli nás ochránci přírody z Národního parku Šumava, kteří dobře věděli, kde se vyskytují chránění živočichové a ptáci. Do těchto míst nás samozřejmě vůbec nepustili. Některé druhy ptáků může dron vyrušit tak, že se nevrátí k mláďatům.

Více informací najdou zájemci na www.flymedia.cz

Autor: Ilona Pergrová

2.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 400 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu Prodavač vodoinstalačního materiálu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Prodej vodoinstalačního a spojovacího materiálu, fakturace, znalost programu Premier výhodou, spolehlivost a pečlivost. Zaměstnanecké benefity: 5 dní dovolené navíc, zaměstnanecké premie. Bližší informace o pracovním místě p. Černý, telefonicky v době 07:00-15:00 hodin, profesní životopis lze zaslat na e-mail.. Pracoviště: Soho i.p. s.r.o.-pracoviště, Pionýrská, č.p. 539, 672 01 Moravský Krumlov. Informace: Milan Černý, +420 777 188 082.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 28 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zpracování zakázek, cenové nabídky, reklamace zakázek, komunikace se zákazníky, zaměřování a dozorování staveb, zodpovědnost, flexibilita, ŘP-B, praxe, informace telefonicky nebo na e-mail: haly@zelezomorava.cz.. Pracoviště: Železo morava střechy, s.r.o., Hakenova, č.p. 3604, 669 02 Znojmo 2. Informace: Miroslav Rezek, +420 602 223 381.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru Pomocný pracovník ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: informace telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Inspectis s.r.o. pracoviště nevoga cz s.r.o., Kotkova, č.p. 3524, 669 02 Znojmo 2. Informace: Iva Kozlová, +420 608 953 372.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 18 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úklid, údržba venkovní zeleně, požadovaný jazyk: NJ vítaný i AJ, řidičský průkaz sk. B, motivační složky mzdy, možnost kariérního povýšení.. Pracoviště: Star house n.1 s.r.o., 671 69 Hevlín. Informace: Lubica Litavská, +420 602 571 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemští fotbalisté (v modrém) se v pátém kole druhé ligy proti Třinci konečně dočkali výhry.
20

K první výhře stačily Znojmu dvě minuty. I díky nové ofenzivní zbrani z Karibiku

V detenčním ústavu brněnské Vazební věznice žijí nejtěžší zločinci, které k činům přimělo psychické onemocnění. Po rekonstrukci pavilonu pro ně věznice má o patnáct míst více.
24

Věznice má víc místa pro duševně nemocné zločince. Na stavbě se sami podíleli

Traktor hořel v lese i s nákladem klád. Škoda je půldruhého milionu korun

Rozkoš – Ohořelý traktor i s nákladem dřeva. To byl následek pátečního podvečerního požárů, který likvidovali hasiči u Rozkoše.

Lední medvědice Cora letos opět porodí. Skoro určitě, myslí si chovatel Jasinek

Brno - Lev Lolek je mazel, lvice Kivu ostřejší dáma a jejich děti jsou odrazem rodičů. Lední medvědice Noria je zase pořádné žihadlo. Povahy všech zvířat, o které se denně stará, zná chovatel šelem v brněnské zoo Jaroslav Jasinek do detailu. V zahradě působí již čtvrt století. Na starosti má šelmy, mimo jiné i nyní snad nejpopulárnější zvířata zoo, lví rodinu, která je v Brně přesně rok, či lední medvědy. „Vždy mě to táhlo k šelmám, medvědi a další jsou má srdeční záležitost,“ říká zkušený chovatel v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Michal a Hana Horváthovi: Hokej máme jako zpestření života

Hrušovany nad Jevišovkou – Už skoro dvacet let je velkým fandou znojemského hokeje Michal Horváth z Hrušovan nad Jevišovkou. Odmalička je na vozíku a hokej se stal takovým zpestřením života, že by bez něj nemohl být.

Do krajiny vrátili vodu. Obora Obelisk ochlazuje okolí, tvrdí architekt

Břeclavsko /FOTOGALERIE/ – Z vysušené krajiny vzniklo území plné života. Rozlehlá obora Obelisk mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi je podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka učebnicový příklad obnovy vodního režimu v krajině. „Území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody,“ uvedl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT