Dělný tým zachraňující městskou kasu, který tráví mnoho času pečlivou přípravou zásadních projektů nebo skupinka sotva viditelných správců, kteří o sobě dají vědět jen občas výkřiky předvolebního ražení. Tak dramaticky se liší hodnocení prvních sta dnů nového vedení znojemské radnice očima komunálních politiků.

Na déletrvající jednání nové městské rady si už zvykl sociální demokrat a starosta města Zbyšek Kaššai. „Všichni radní se aktivně o veškeré dění zajímají a každý chce nabídnout svůj pohled na věc. Jednání jsou korektní a z každého je cítit, že chce, aby výsledky byly co nejefektivnější,“ zhodnotil první muž radnice.

„Situace je dle mého nyní výrazně lepší než před čtyřmi lety. Více hledáme dohodu, nepodléhá se tolik jedinému názoru,“ pochvaloval si start svého pátého období ve vedení města lidovec Pavel Balík. Koaliční diskuse například o přípravě prodeje bytů jsou podle něj výrazně konsensuálnější a věcnější, než debata o stejném tématu nebo o záměru prodeje lesů v minulém období.

Bývalý starosta, lídr modrých, Petr Nezveda, byl v hodnocení ostřejší. „Koalice toho zatím mnoho nepředvedla. Řeší vnitřní spory a háže špínu na to, co jsme udělali v minulých letech. Zatím neznáme program, proto není téměř co hodnotit, vyjma mediálních výstupů, které svou razancí připomínají předvolební kampaň,“ komentoval Nezveda. Noví šéfové města podle něj v rozporu s rétorikou o nutnosti šetřit nabírají na úřad nové lidi. „Je to například nový šéf vnitřního auditu nebo šéf sekretariátu starosty,“ dodal Nezveda. Narážel tak patrně na jednoho z blízkých Kaššaiových spolupracovníků, které starosta označuje jako externí.

Odkaz bývalého vedení kriticky hodnotil radní Jiří Ludvík ze sdružení nestraníků. „Minulé vedení města se zaměřilo na oživení centra, na to, aby bylo zajímavé pro turisty. Dařilo se jim, ovšem otázka je, za jakou cenu. Koalice se nyní musí zaměřit na stabilizaci městských financí, na formulování strategického plánu pro směřování celého Znojma a především na to, aby vládla otevřeně, průhledně a férově,“ uvedl Ludvík.

Prvních sto dnů radní podle něj věnovali hlavně tomu, aby se zorientovali ve složité finanční a právní situaci města. „Snažili jsme se se svými úkoly popasovat co nejlépe. Svou roli ale hraje fakt, že polovina z nás je na radnici nových. K dosahování potřebného konsensu je potřeba, aby na sebe koaliční partneři neútočili přes média,“ dodal.

Senátorka Marta Bayerová, šéfka opozičního hnutí OMMO, novou koalici hodnotila s pochopením. Rýpla si ovšem do někdejších spojenců. „Starosta se snaží, ale ještě nemá ani audit, aby věděl z čeho vycházet. Chápu, že to má koalice v zadluženém městě složité, ale jsou tam i lidé, kteří působili i v minulém období. Ať je to místostarosta Balík nebo komunisté, kteří měli a mají kontrolní výbor,“ podotkla senátorka. Ta je sice členkou KSČM, ale na komunální úrovni se se svými soudruhy fakticky rozešla.