VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinka: turisty přiláká výprava do středověku. Poznají hradby i věže

Znojmo – Hradební pás má velký potenciál pro Znojmo v oblasti turistického ruchu, míní ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Reagoval tak na snahy města o zpřístupnění hradeb a věží za Kapucínskou zahradou ve Znojmě, o kterých Znojemský deník Rovnost již informoval. „Dochované hradby jsou unikátem Znojma. Pokud by se podařilo postupně je obnovit celé, bylo by to pro turistický ruch výborné. Sám jsem se začal o jejich historii zajímat, posbíral jsem řadu materiálů,“ prozradil Koudela.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Znojemské hradbyFoto: archiv Deníku

Dodal, že hradby jako celek se mohou stát velkým celoročním lákadlem. „Za Kapucínskou věží budou přístupné dvě nové věže, když k tomu připočteme radniční věž, Střelniční a Vlkovu, které již turisté znají, může vzniknout atraktivní program. Představoval bych si propojení se starým městem,“ uvažoval šéf Besedy. Připomněl, že hranolová věž má tři patra, které bude možné využít pro expozice.
Plány Besedy nyní musí schválit rada města.

Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu budou moci turisté od příští sezony. „Máme v plánu zbudovat vyhlídkovou plošinu na střeše válcové věže a zpřístupnit hranolovou věž. Bude nutné zbudovat zpevněné plochy a cesty a také druhý vstup do Kapucínské zahrady z Pasteurovy ulice. Zahrada i věže budou mít také osvětlení,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.
Pro zvětšení klikněte
O správně zvoleném způsobu některých terénních úprav pochybuje znojemský historik a zastupitel Jiří Kacetl. „Na mé připomínky na městě nikdo nereagoval,“ podotkl Kacetl.

Spoustu práce budou mít dělníci v hranolové věži, do které zatéká. „Úpravy se dotknou i oken a dveří a odborně necháme ošetřit i dřevěné konstrukce stropů, stejně jako schodiště,“ dodala mluvčí.

Věže a pohledy na město se lidem patrně nikdy neomrzí. Například na radniční věž vystoupalo prozatím za letošní rok na čtyřiadvacet tisíc návštěvníků.

Turisté, kteří do Znojma přijíždějí, rádi spojí poučení se zábavou. Kromě vína je láká také historie. „Máme na Znojemsku rodinu a tento kraj máme moc rádi. Samotné Znojmo jsme objevili s manželem teprve před pár lety. Na nové lákadlo v podobě vyhlídky a hradeb jsem zvědavá,“ řekla Klára Janštová z Brna.

Hradební příkop v blízkosti Dolního parku radnice nechala opravit za čtrnáct milionů korun a otevřela ho před šesti lety. Místo si oblíbili herci, ale také například firma Navajn, která pořádá prohlídky po městě spojené s degustací vína. „Hradby jsou skvělá dobová kulisa zvláště při ochutnávkách spojených s hudbou. Další rozšiřování a zvelebování hradeb jen vítám. Naše prohlídkové okruhy totiž měníme," poznamenal František Nahodil z Navajnu.

Již několik let využívají prostor přes léto ochotníci z Divadelního spolku Rotunda. Režisér a herec Václav Beran vítá, že prostor ožil. „Je to krásné místo, jen nabízí málo míst k sezení. Sneslo by nějakou investici. A pokud jde o další úpravy u hradeb, přivítal bych, kdyby tvůrci mysleli více na technické zázemí," uzavřel Beran.

Podle odborníka na cestovní ruch Pavla Kovaříka ukazuje další zpřístupnění hradeb to, čím je Znojmo výjimečné. A to je jeho historický charakter. Věže, hrad, rotunda a podzemí jsou podle něho lákadla, kterými se může pochlubit málokteré město.


Chodníky a cesty k hradbá nepatří, míní Kacetl


Znojmo – Historik Jiří Kacetl je znojemským patriotem a snaží se zasazovat o to, aby veškeré úpravy ve městě respektovaly historický kontext. Zpřístupnění a obnovu další části opevnění města přirozeně vítá. K některým úpravám terénu v právě opravované části měl ale výhrady, radnice jeho připomínky nevyslyšela.
Jiří Kacetl, znojemský zastupitel a historik
S jakými částmi projektu jste se jako historik neztotožnil?
Zaráží mě terénní úpravy. Prostory středověkých opevnění by totiž neměly působit jako městský park s cestičkami. Žádoucí je, aby vše vyhlíželo autenticky. Síť cest a lavičky sem nepatří, jde přece o vojenský areál. Takové vnímání prostoru je velmi důležité pro správnou prezentaci památky. Pokud vím, podobné připomínky měli i památkáři z Národního památkového ústavu. Navíc, pokud by znojemská radnice upustila od naplánovaného zpevnění ploch, ušetří nemalou finanční částku.

V místě má vzniknout také průchod a schodiště.
Nejsem rozhodně proti. Napomohou přece lepší schůdnosti mezi výškově rozdílnými úrovněmi terénu.

Jak nyní vypadá část opevnění, které město hodlá opravit a zpřístupnit?
Dominantami jsou zde Prašná a Psí věž. Hradební příkop je zde zčásti zasypaný. Právě na tomto zásypu nyní město pracuje na podle mě zbytečných terénních úpravách. Buduje zde chodníky, opěrné zídky a kamenná schodiště. Vnější hradba na valu před hradebním příkopem se již nedochovala. Zbořili ji při výstavbě věznice roku 1913. Jediným pozůstatkem je válcová dělostřelecká bašta nad serpentinou Dyjské ulici – je to takzvaná Nová věž. Mezi Novou a Prašnou věží uzavírá nízká hradba výpusť hradebního příkopu směrem do údolí Dyje. Tato hradba byla zcela nově postavena poté, co ji v padesátých letech dvacátého století protrhla voda z průtrže mračen.

Autor: Ilona Pergrová

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ilustrační foto.

Skauti přivezou Betlémské světlo. Miroslav nabídne Strom řemesel

Voda zdraží o korunu za kubík. Kromě Znojemska

Jižní Morava – Stovku či dvě za rok si v příštím roce připlatí většina domácností v příhraničí jižní Moravy za vodu. Velké vodárenské společnosti totiž zvýší ceny zhruba o korunu za kubík pitné vody.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

/ANKETA/ Zrušit celý zákon o elektronické evindenci tržeb, nebo jen proškrtat? Po dnešním vyjádření Ústavního soudu už je jasno. Ten se rozhodl s platností od konce února 2018 škrtnout některé paragrafy o EET, které se týkají bezhotovostních plateb a e-shopů. Ústavní soud rovněž zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté vlny EET.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Gymnazisté odhalí pamětní desku Janu Kubišovi

Znojmo – Pamětní desku Janu Kubišovi, účastníkovi atentátu na Heydricha, odhalí již příští týden studenti znojemského gymnázia společně s hosty, mezi kterými bude také historik a ředitel Odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT