„Jedná se o jednoduchý odběr vzorku ze slin, kdy si vloží vatový tampón do úst na jednu až dvě minuty, který se ponechá v ústech, aby dostatečně nasákl slinami. Pak se vrátí zpět do zkumavky. Další zpracování pokračuje v laboratoři jako u běžného PCR testu,“ popisoval hygienik nemocnice Tomáš Kůra.

Doplňkovou metodu využijí především děti nebo jedinci, kteří mají nějakou zdravotní překážku při odběru z nosohltanu. Jako hlavní metodou odběrů tak u dospělých zdravotníci i nadále zachovají právě PCR test z nosohltanu.

Při procházce Znojmem častěji než jindy procházíte prázdnými ulicemi.
Když nepotkáte nikoho. Procházka prázdnými ulicemi Znojma

„Využíváme možnost nového šetrného testování u dětí od čtyř let. Cokoliv, co bude pro děti snesitelnější a neinvazivní, určitě rádi pro naše malé pacienty využijeme,“ doplnil ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Pro úspěšnost metody je důležité dodržení předepsaných pravidel. „Před odběrem ze slin je především důležité, aby testovaný před šetřením třicet minut nejedl a nepil,“ upozornil hygienik Kůra.

Loni v březnu Nemocnice Znojmo jako druhé zdravotnické zařízení v kraji zřídila mobilní tým, který přibližně měsíc testoval pacienty s podezřením na COVID-19 v domácím prostředí. V dubnu následně otevřela odběrové místo. K testování metodou PCR pak od prosince provádí také antigenní testy. Dosud zdravotníci na odběrovém místě provedli více jak dvaadvacet tisíc PCR testů a přes 5400 antigenních.