K dispozici budou mít zájemci pro začátek dvaadvacet elektrických koloběžek, které firma Yoyoway rozmístí ve vybraných lokalitách. S koloběžkou pak bude možné jezdit ve vymezené zóně od Sedlešovic až po Přímětice přes centrum města. Na jedno nabití až pětačtyřicet kilometrů.

Novinky se obává důchodce Josef Semerád. „Doufám, že mě na ulici neporazí,“ komentoval v centru města.

Tomáš Valihrach u krajského soudu v Brně.
Muž v opilosti spolykal sedm prášků, teď je souzen za pokus o vraždu ve Znojmě

Podle starosty Malačky je ale rychlost v památkové zóně omezena na patnáct kilometrů v hodině. Jinde může jet jen po vyznačených cyklostezkách a silnicích rychlostí pětadvacet kilometrů za hodinu. „Při pokusu opustit vyznačenou zónu, například do ulice Obroková, která je neprůjezdná, se automaticky odstaví motor a firma o tom dostane hlášení. Všechny koloběžky mají GPS lokátory,“ ujistil starosta s tím, že i pro koloběžky platí pravidla silničního provozu. Také pokud koloběžka nebude vrácena na určené místo, nepůjde ukončit jízda a uživateli budou pořád strhávány peníze.

Koloběžku si může zapůjčit osoba starší osmnáct let. Zájemce musí mít staženou mobilní aplikaci Bird, která je volně dostupná na App Store i Google Play. Zarezervovat si ji může patnáct minut předem a za minutu jízdy zaplatí pět korun, minimální částka je však dvacet korun. V případě zájmu by mohlo příští rok jezdit ve Znojmě až sedmdesát koloběžek.

Elektrokoloběžky ve Znojmě:

22 elektrokoloběžek rozmístí po městě tento týden firma Yoyoway

Jezdit budou ve vyhrazených zónách

Od Sedlešovic, přes centrum až po Přímětice

Maximální rychlostí 25 km/h, v památkové rezervaci 15 km/h

Na jedno nabití ujede 45 kilometrů

Půjčit si je mohou osoby nad 18 let

Za minutu jízdy zaplatí 5 korun, minimální částka je 20 korun

V nedovolených zónách koloběžce vypne motor

V případě nevrácení na místo běží dál půjčovné do doby nápravy