Společnost Tamura Europe Limited otevřela ve čtvrtek novu výrobní halu v Hakenově ulici ve Znojmě. Nový výrobní program v podobě obrovských transformátorů nemohla firma plnit ve stávajících prostorách bývalého obuvnického podniku Gala vzhledem k velké hmotnosti transformátorů.

Hala o velikosti tří tisíc metrů čtverečních vyrostla za pouhé tři měsíce. V současné době již probíhají přípravné práce na druhé etapě projektu, kdy ke stávající hale bude přistavěn další objekt. Do něj se pak postupně převede výroba všech indukčních prvků.

Celková investice bude přesahovat po realizaci druhé etapy sto milionů korun a veškerá zastavěná plocha bude sedm tisíc pět set metrů čtverečních. „Výroba v nové hale se naplno rozběhne na přelomu července a srpna a v první fázi zde bude na nových zakázkách v oblasti výroby transformátorů pracovat asi třicet lidí," přiblížila personální manažerka společnosti Michaela Kočendová.

Tamura Europe Limited je součástí nadnárodního koncernu Tamura Corporation, která celosvětově zaměstnává přes jedenáct tisíc lidí a jejíž roční obrat dosahuje jedné miliardy USD.

Investičním partnerem Tamury je společnost K-Produkt Holding s.r.o., která se zabývá výstavbou a pronájmem nemovitostí. Společnost vlastní znojemský podnikatel Jiří Kún, který je majitelem i dalších společností sídlících ve Znojmě, jež dohromady zaměstnávají sto padesát pracovníků.

Tamura Europe Limited je výrobcem výkonových transformátorů a dalších navíjených indukčních prvků pro průmysl a distribuci elektrické energie.

V České republice působí již od roku 1997. V současné době zaměstnává okolo tří stovek pracovníků.

Vysokonapěťové transformátory z Tamury putují do Evropy, USA a Asie především jako záložní zdroje například do nemocnic, na letiště a podobných provozů, které musí fungovat nepřetržitě.

„I v budoucnu chceme jako stabilní firma zůstat ve Znojmě, nemáme důvod odsud odcházet. Co se týče globálních cílů firmy Tamura, chceme se stát světovou jedničkou ve výrobě vysokonapěťových transformátorů," vysvětlila již dříve Kočendová.

Japonští vlastníci firmy si Českou republiku vybrali pro rozšíření své společnosti proto, že se jim líbilo zdejší podnikatelské prostředí a umístění země v centru Evropy.

„Veškerou produkci vyvážíme do nejrůznějších zemí, USA a Asie. Znojmo je logisticky velmi dobře dostupné. Japonci berou věci hodně pozitivně a nezaobírají se tím, co třeba až tak nefunguje. Jako například kvalita silnic. Důležité je pro ně naopak to, co je pro jejich podnikání výhodou," popsala před časem rozdíly v asijské podnikatelské mentalitě Kočendová.

Mateřská japonská společnost Tamura byla založena v roce 1924 jako malý obchod v Tokiu, zabývající se prodejem a opravami rádií vyrobených v zahraničí.

Již v roce 1939 však vyrostla do Tamura Corporation, produkující vlastní elektronické komponenty.

Její evropská odnož pak v České republice začala podnikat v roce 1997, a to formou kooperací s místními firmami. V obchodním rejstříku je zapsaná od roku 2005.