Nejspíše ve druhé polovině prázdnin vyzkouší první plavci zbrusu nový bazén se slanou vodou, který právě dokončují dělníci u základní školy v Příměticích. Stavební práce finišují, zkušební provoz chtějí zástupci města začít už v létě.

„V pondělí dodavatelé vybírali barvu fasády pro objekt. Stavební práce už jsou téměř před dokončením, následovat bude montáž příslušných technologií,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Koupání od srpna

Daniel Kasan, ředitel přímětické Základní školy Prokopa Diviše odhaduje, že zkušební provoz začne v srpnu.

„Postup prací, který sledujeme při kontrolních dnech, tomu nasvědčuje. Začneme zřejmě skupinami dětského plavání, počítáme i s tím, že bazén využijeme při sportovním soustředění volejbalistů,“ přiblížil první plány Kasan.

Zástupci školy začnou brzy chystat konkrétní plány využití bazénu s jednotlivými vážnými zájemci.

„Základní představu o tom, kdo sem bude chodit plavat, už máme, ale konkrétnější harmonogramy budeme mít připraveny do června. Obecně platí, že ráno bude vyhrazeno hlavně předškolákům, dopoledne školkám a školám, včetně hodin pro naše žáky. Odpoledne pak bude určeno pro různé zájmové skupiny či veřejnost,“ vypočítal Kasan.

Zatím podle něj není jisté, zda se do Přímětic přelije část lidí, kteří zatím chodí do bazénu městských lázní na náměstí Svobody.

„Některé školy z okolních obcí to k nám budou mít blíž, je možné, že si přijdou zaplavat lidé z Přímětic, kteří by do lázní nevážili cestu. Cílem projektu je hlavně nabídnout novou alternativu, protože bazén se slanou vodou ve Znojmě zatím žádný není,“ dodal Kasan.

Pavilon s bazénem bude po dokončení součástí školy. „Krytý bazén bude mít rozměry šest na dvanáct a půl metru. Hloubka se bude pohybovat mezi osmdesáti a sto třiceti centimetry. Pavilon spojí krytá chodba se školní tělocvičnou,“ přiblížila projekt mluvčí Šipošová.
Nové zařízení pro plavce přijde na zhruba patnáct milionů korun.

„Přes jedenáct milionů činí evropská dotace, zbytek doplnilo město ze svého rozpočtu,“ dodala mluvčí.

Rok příprav

S nápadem bazén postavit přišli právě zástupci školy.

„Projekt jsme chystali víc než rok. Podnět nám dal dotazníkový průzkum, zejména mezi rodiči našich žáků. Vzešlo z něj například, že na přímětickém sídlišti a v okolí postrádají nějakou relaxační zónu,“ řekl již dříve ředitel Kasan.

Vysvětlil také, proč budou lidé plavat ve slané vodě. „Je to prospěšné jak z hlediska provozu, tak z hlediska návštěvníků. Technologie se při použití slané vody snáze udržují. Pro návštěvníky je zajímavý jak fakt, že slaná voda je méně cítit chlorem, tak to, že je prospěšná pro dýchací cesty, pro alergiky nebo lidi trpící kožními problémy,“ dodal.