V těchto dnech se už na místě rýsují obvodové zdi prvního nadzemního podlaží. „Stavíme železobetonové konstrukce pro bazénovou halu, wellness centrum, hlavní vstup i zázemí bazénu jako jsou například šatny,“ popsal na místě Jaroslav Kabriel z stavební společnosti IMOS Brno, která stavbu provádí.

V těsné blízkosti plovárny je za plechovým plotem staveniště zřetelný už také bazén, v němž si lidé zaplavou v osmi dráhách.

Stavebníci se potýkají také se spodní vodou, kterou musí neustále odčerpávat. Kvůli ní museli také stavbu zajistit stovkami betonových pilotů. „Pracujeme pod hladinou spodní vody. Kvůli pevnosti stavby jsme museli kolem ní postavit pilotovou stěnu. Celkem tři sta pilotů o výšce zhruba devět metrů ji podepírá z pevného základu pod zemí,“ ujistil Kabriel.

Navzdory problémům i kvůli nedostupnosti některých materiálů v době po covidu se podle starosty Jakuba Malačky daří harmonogram prací dodržet. „Firma neztrácí čas, dělníci pracují i o víkendech. Je předčasné teď ale říkat, zda se podaří přesný termín dokončení dodržet bez nějakých odchylek, zatím to ale vypadá, že ano,“ hodnotil postup prací Malačka.

Také kvůli válce na Ukrajině řeší neustále s dodavateli stavby například čím nahradit původně plánované materiály a jak vyřešit významné zvýšení cen. „Obrovský dopad na stavbu pociťujeme v souvislosti například s ocelárnou na Ukrajině. Další materiály se snažíme nahradit jinými, ale stejně bezpečnými. Naštěstí se nám podařilo získat na poslední chvíli velmi výhodný úvěr s 2,5 procentní úrokovou sazbou. Co je pro současnou dobu nepředstavitelné. S patnácti procentní inflací jsme nyní zvýhodněni vlastně dvakrát,“ poukázal Malačka.

Jako příklad uvedl jihočeský Písek, kde se městu nepodařilo včas zajistit podobnou zakázku. „Původní rozpočet museli navýšit o sto milionů korun,“ srovnával Malačka.

Na časté výtky ohledně zadlužení města reagoval čerstvě dokončeným auditem. „Ke kritickým limitům se zdaleka neblížíme, klidně si město může vzít i další úvěr. Máme dostatek i vlastních peněz, například na rekonstrukci Kolonky či Jubilejního parku,“ ujišťoval Jakub Malačka.

Na nový bazén v sousedství plovárny se těší i správkyně sportoviště Jana Rejzková. „Je pro nás velký problém zajistit personálně paralelní provoz bazénu v krytých lázních i na venkovním koupališti. Až bude krytý bazén hned vedle koupaliště v provozu oddechneme si a přívětivější provozní dobu uvítají i návštěvníci,“ zvažovala Rejzková.

S tím souhlasí i místostarosta Znojma Karel Podzimek, sám plavecký sport provozuje. „Nový bazén bude sloužit celému okresu, na povinné plavání do něj může dojíždět až dva tisíce dětí. Každý den od šesti hodin ráno v něm budou moci vedle sebe probíhat tréninky našich plavců, školní výuka a vejdou se i zájemci o individuální plavání,“ plánoval Podzimek.