Společenská a relaxační místnost v novém pavilonu, kavárna, nová jídelna, klubovna, denní stacionář a také připojení na internet. Toho všeho se mohli brzy dočkat znojemští důchodci. Teď si ale budou muset počkat. S výstavbou nových bytů pro důchodce měla na podzim začít znojemská radnice, na stavbu město získalo stomilionovou dotaci.

„Plánovaná stavba domova důchodců zatím nezačala. Jednání s ministerstvem ohledně zadávacích podmínek veřejné soutěže trvají dlouho. Město totiž získalo od ministerstva práce a sociálních věcí velkou dotaci ve výši sedmadevadesát milionů korun. Proto s nimi musíme zadávací dokumentaci a hodnotící kriteria konzultovat,“ řekl starosta města Petr Nezveda.

Délku a složitost jednání připisuje současné politické situaci. „Město má zadávací dokumentaci připravenou, na spadnutí je i vypsání veřejné soutěže. Ta ale ještě nezačala. I proto jsou odhady nákladů na stavbu domova pro seniory zatím jen předběžné. Konkrétní cenu budeme znát až na základě výsledků výběrového řízení na dodavatele,“ dodal starosta.

Neočekává však dramatické zpoždění. „Stavba bude trvat delší dobu, proto si myslím, že v konečném důsledku nebude zdržení velké,“ uvedl Nezveda.
Domov pro seniory má vyjít zhruba na sto čtyřicet milionů korun. „Vlastníme registrační list na získanou dotaci, což je pro nás určitá záruka, že státní peníze dostaneme. Potřebné peníze máme vyčleněné i v rozpočtu města,“ dodal starosta.

Pro Znojmo je navýšení kapacity domova důchodců jednou z hlavních priorit. Zájem starých lidí o ubytování v bytech pro seniory stále výrazně překračuje jejich kapacitu. „Už nyní evidujeme přes sto osmdesát žádostí. Kapacita v současném domově pro důchodce je pětaosmdesát lůžek. Zájem je obrovský, naplnili bychom ho i dvakrát,“ uvedla dříve ředitelka centra sociálních služeb Jarmila Eliášová.

Podle ní někteří čekají dva až tři měsíce, někdy však i déle.

„Vše se totiž odvíjí podle příspěvku na péči, který klienti pobírají. Záleží pak i na tom, jestli nikoho nemají a žijí sami. Těch přísných kritérií k přijmutí je opravdu hodně. Samozřejmě k nám chodí i pacienti z nemocnice,“ popsala Eliášová.

Více zařízení pro seniory by přivítalo i oddělení pro dlouhodobě nemocné ve Znojmě. „Naše oddělení je zcela zaplněné. Máme k dispozici sto patnáct lůžek a všechna jsou pořád obsazená. Ovšem asi padesát procent pacientů u nás čeká na umístění do domova pro seniory,“ uvedla vrchní sestra oddělení dlouhodobě nemocných Alena Marková.