„Městská rada na svém úterním zasedání pověřila řízením Besedy vedoucí odboru školství a kultury Denisu Krátkou. Současně rozhodla o podmínkách výběrového řízení, které vyhlásíme v pondělí. Zájemci mohou přihlášky podávat do sedmnáctého února," sdělil znojemský místostarosta Jan Grois.

Současně ocenil tříleté působení odstupujícího ředitele Dušana Vargy. „Děkuji mu za odvedenou práci a za to, kam Besedu posunul. Má zásluhu na tom, že Beseda úspěšně převzala celou organizaci Vinobraní, připravila nové akce, jako je promítání snímků z festivalu Jeden svět nebo loňský Garage design," připomněl Grois s tím, že doufá, že nová šéfka nebo šéf na Vargovu práci naváže.

Dušan Varga naznačil, jaká nabídka ho po přesně třech letech v příspěvkové organizaci odlákala zpět do soukromé sféry. „Budu pracovat v oboru nákladních automobilů a budu mít na starosti logistiku. Zcela tedy změním oblast, ale svým způsobem půjde o podobný typ manažerské práce," naznačil Varga.

Mezi úspěchy své tříleté mise zařadil organizaci Vinobraní či nový web a další internetové aktivity Besedy.

Hrdý na vinobraní

„Na Vinobraní jsem, mohu říci, hrdý proto, že jsme do něj dostali zpět Znojemáky. Po zkušenostech vím, že to jinak nejde. Bez nich totiž není Vinobraní dělané srdcem, a na výsledku je to poznat. Za důležité považuji také to, že se nám po měsících příprav podařilo rozběhnout nový web, více pracujeme s Facebookem, prezentujeme videa a podobně," vypočítal odstupující ředitel.

Jak dodal, cení si i toho, že se mezi samotnými studenty ujal Majáles. Zástupci škol se nyní na Besedě pravidelně schází a chystají další ročník.

Varga má za to, že organizaci předává v dobrém stavu. „Akce na letošní rok jsou naplánované, včetně třeba programu Vinobraní. Zaměstnanci s jednotlivými akcemi mají zkušenost, nejsou to žádní nováčci," podotkl ředitel.

Nedotaženou práci za sebou ředitel podle svých slov nechává v oblasti cestovního ruchu. „Začali jsme se této věci více věnovat, ve spolupráci se znojemskými odborníky jsme loni v létě připravili analýzu dalšího rozvoje, chystali jsme i zřízení pracovního místa. To jsou už úkoly, o kterých bude rozhodovat můj nástupce," shrnul ředitel.

Podle nezařazeného zastupitele a bývalého radního Jiřího Ludvíka postupovali radní rozumně. „Vzhledem k náhlé rezignaci pana ředitele je logické, že radní pověřili vedoucí odboru, která podle zřizovací listiny Besedu metodicky řídí. Očekávám, že paní Krátká vedení zvládne," uvedl Ludvík.

Rozhodující podle něj bude, jak a koho do čela Besedy radní vyberou. „Podmínky výběrového řízení zůstávají prakticky stejné. Otázka je, zda nebudou hrát opět roli nějaké politické faktory. Pan Varga byl kvalitní kandidát a nakonec se podle mého mínění ukázal jako dobrý ředitel, ale jeho výběr byla jasně politická volba," poznamenal Ludvík, který byl před třemi lety ve výběrové komisi.

Nového šéfa či šéfku Besedy by podle něj měli radní vybírat s ohledem na dlouhodobou perspektivu. „Jde o to, aby cesta, kterou Beseda nastoupila, pokračovala. Nejhorší by bylo vybrat někoho, kdo by byl ve funkci půl roku do voleb. Beseda potřebuje někoho, kdo ji bude řídit opět nejméně tři roky, nebo raději i déle. Je to totiž organizace, která svým rozpočtem dává směr celé kulturní nabídce ve městě, a navíc by měla pracovat na kulturním marketingu města," dodal Ludvík.

Do výběrového řízení se sám hlásit nehodlá.