Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový šéf znojemské kriminálky Březík: justiční omyl není jen problém policie

Znojmo /ROZHOVOR/ – Druhou nejvyšší funkci ve znojemských policejních řadách zastává od loňského září šestačtyřicetiletý rodák ze Zlína Mojmír Březík. Na policejním serveru jej zájemce může najít pod Územním odborem Znojmo jako zástupce vedoucího tohoto odboru.

11.1.2011
SDÍLEJ:

Plukovník Mojmír Březík je novým šéfem znojemské kriminálky.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Na fotografii na policejním serveru jste v civilu, vaši předchůdci na obdobné pozici byli šéfové kriminálky. Jste tedy první muž znojemské kriminálky také vy?
Změnou systemizace a vedení řízení policie došlo loni v červnu k jistým změnám. Statut policisty, který je zodpovědný za službu kriminální policie v rámci odboru zanikl. Odpovědnost za jednotlivé oblasti je na bedrech dvou policistů, tedy vedoucího odboru a jeho zástupce. Pokud se týká rozdělení našich kompetencí, je vedoucí odboru zodpovědný za vnější službu, já za oblast služby kriminální policie a vyšetřování.

Můžete přiblížit, jakými funkcemi a pozicemi jste u policie prošel?
Začínal jsem jako řadový policista v uniformě. Prošel jsem všemi základními funkcemi. Pracoval jsem na obvodním oddělení na odhalování přestupků a trestné činnosti, byl jsem na službě kriminální policie a vyšetřování, později jsem pracoval ve vedoucích funkcích. Například od roku 2006 jsem pracoval jako vedoucí hospodářské kriminálky, později jsem byl šéfem kanceláře bývalého ředitele. V letech 2009 a 2010 jsem působil na krajském ředitelství v Brně, kde jsem byl radou náměstka krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. Od září loňského roku jsem se vrátil do Znojma na současnou pozici. Mezi znojemskými policisty jsem v podstatě od roku 1997.

Můžete přiblížit, jak velkému množství policistů velíte?
Toto číslo nemohu blíže specifikovat, jde o desítky podřízených kolegů.

S jakými cíli a vizemi jste do své současné funkce nastoupil?
Ve své pozici nemám příliš prostoru na velké inovace či změny. Mám určité mantinely, dané zákony a předpisy. Rozhodně bych v rámci policejní reformy rád docílil toho, aby veřejnost vnímala podstatně lépe znojemskou policii. Také bych se chtěl spolupodílet na ještě větší profesionalizaci policistů a na tom, aby policisté byli hrdí na svoji práci. Znojemská policie by měla být veřejností vnímaná skutečně jako ochránce a partner.

Jak chcete tyto teoretické cíle konkrétně uvádět do života? Jak přesvědčujete podřízené, aby byli dobří, čestní a poctiví?
Jsem přesvědčen, že je to o způsobu komunikace vedení s podřízenými policisty. Lze zvolit různé přístupy. Ať vstřícný či ryze striktní. Policista, který šel do služby s tím, že bude pracovat pro občany, rozhodně není tím, který si jen jednou měsíčně vybere výplatu. Věřím, že na Znojemsku je takových dobrých policistů většina. Jsou to lidé, kteří pracují z přesvědčení. Navíc, každý, byť sebemenší úspěch policisty by jej měl nabudit do další práce. I drobné poděkování by mělo zabránit určité letargii a nadávání na snižovaný plat.

Hovořil jste o tom, jak vnímá veřejnost práci policie. Jak si myslíte, že veřejné mínění ovlivnila například stále ještě neuzavřená kauza justičního omylu ve Znojmě? (Jde o mediálně známý případ přepadení tří poštovních doručovatelek, za které byli v minulosti odsouzeni dva mladíci a v současné době probíhá soud s novými obžalovanými v případu, *pozn. red.)
Trestní řízení je věcí orgánů činných v trestním řízení. Tedy policie, státního zastupitelství a soudu. Obecně řečeno: vyšetřující policisté jsou vázáni pokyny státního zástupce, který má nad řízením dozor a je povinen vyšetřování usměrňovat, přičemž vychází z materiálů od policie. Pokud policie udělala v tomto případě nějaké chyby, vyvodíme důsledky. Okolnosti pak zpravidla prošetřuje nezávislá policejní složka. Jde o inspekci ministerstva vnitra. Navíc, celá věc stále není ukončena, takže v tuto chvíli nelze předjímat další závěry.

Přesto. Co chcete udělat pro to, aby k podobným věcem, jako je justiční omyl, pokud možno vůbec nedocházelo?
Zabránit podobným případům lze rozhodně větší součinností policie a státního zastupitelství. Ale abych nehovořil jen o této konkrétní vazbě. Za prvé musí být větší disciplína policistů, kteří zasahují přímo na místě činu. Nejde jen o práci kriminalistů a techniků ale také řadových policistů, kteří se na vyšetřování podílí. Vše musí být kvalitně zadokumentováno. Všechny nedostatky v prvotních úkonech pak umožňují vznik případných omylů.

Poškodila kauza justičního omylu názor lidí na práci policie?
Nemám informace o tom, že by tato kauza pověst znojemské policie poškodila. Ale mohla naši pověst poškodit u vrstvy obyvatel, která celou činnost orgánů v trestním řízení spatřuje jen v práci policie a která nemá dostatek informací o daném případu.

Pokud soud odsoudí nové obžalované v kauze justičního omylu, jak se budete zasazovat o potrestání policistů, kteří případ na začátku vyšetřovali?
Těžko odpovědět. Život přináší úspěchy i neúspěchy. Z úspěchu má člověk chválu a za chyby musí nést odpovědnost, i když důsledky jsou někdy velmi nepříjemné.

Trocha odlehčení na závěr: Jak relaxuje šéf znojemské kriminálky?
Na kole. Jsem členem Cykloklubu Kučera a jezdím na horském kole. Na kole ze sebe dostanu veškerý stres.

Autor: Dalibor Krutiš

11.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení