Na fotografii na policejním serveru jste v civilu, vaši předchůdci na obdobné pozici byli šéfové kriminálky. Jste tedy první muž znojemské kriminálky také vy?
Změnou systemizace a vedení řízení policie došlo loni v červnu k jistým změnám. Statut policisty, který je zodpovědný za službu kriminální policie v rámci odboru zanikl. Odpovědnost za jednotlivé oblasti je na bedrech dvou policistů, tedy vedoucího odboru a jeho zástupce. Pokud se týká rozdělení našich kompetencí, je vedoucí odboru zodpovědný za vnější službu, já za oblast služby kriminální policie a vyšetřování.

Můžete přiblížit, jakými funkcemi a pozicemi jste u policie prošel?
Začínal jsem jako řadový policista v uniformě. Prošel jsem všemi základními funkcemi. Pracoval jsem na obvodním oddělení na odhalování přestupků a trestné činnosti, byl jsem na službě kriminální policie a vyšetřování, později jsem pracoval ve vedoucích funkcích. Například od roku 2006 jsem pracoval jako vedoucí hospodářské kriminálky, později jsem byl šéfem kanceláře bývalého ředitele. V letech 2009 a 2010 jsem působil na krajském ředitelství v Brně, kde jsem byl radou náměstka krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. Od září loňského roku jsem se vrátil do Znojma na současnou pozici. Mezi znojemskými policisty jsem v podstatě od roku 1997.

Můžete přiblížit, jak velkému množství policistů velíte?
Toto číslo nemohu blíže specifikovat, jde o desítky podřízených kolegů.

S jakými cíli a vizemi jste do své současné funkce nastoupil?
Ve své pozici nemám příliš prostoru na velké inovace či změny. Mám určité mantinely, dané zákony a předpisy. Rozhodně bych v rámci policejní reformy rád docílil toho, aby veřejnost vnímala podstatně lépe znojemskou policii. Také bych se chtěl spolupodílet na ještě větší profesionalizaci policistů a na tom, aby policisté byli hrdí na svoji práci. Znojemská policie by měla být veřejností vnímaná skutečně jako ochránce a partner.

Jak chcete tyto teoretické cíle konkrétně uvádět do života? Jak přesvědčujete podřízené, aby byli dobří, čestní a poctiví?
Jsem přesvědčen, že je to o způsobu komunikace vedení s podřízenými policisty. Lze zvolit různé přístupy. Ať vstřícný či ryze striktní. Policista, který šel do služby s tím, že bude pracovat pro občany, rozhodně není tím, který si jen jednou měsíčně vybere výplatu. Věřím, že na Znojemsku je takových dobrých policistů většina. Jsou to lidé, kteří pracují z přesvědčení. Navíc, každý, byť sebemenší úspěch policisty by jej měl nabudit do další práce. I drobné poděkování by mělo zabránit určité letargii a nadávání na snižovaný plat.

Hovořil jste o tom, jak vnímá veřejnost práci policie. Jak si myslíte, že veřejné mínění ovlivnila například stále ještě neuzavřená kauza justičního omylu ve Znojmě? (Jde o mediálně známý případ přepadení tří poštovních doručovatelek, za které byli v minulosti odsouzeni dva mladíci a v současné době probíhá soud s novými obžalovanými v případu, *pozn. red.)
Trestní řízení je věcí orgánů činných v trestním řízení. Tedy policie, státního zastupitelství a soudu. Obecně řečeno: vyšetřující policisté jsou vázáni pokyny státního zástupce, který má nad řízením dozor a je povinen vyšetřování usměrňovat, přičemž vychází z materiálů od policie. Pokud policie udělala v tomto případě nějaké chyby, vyvodíme důsledky. Okolnosti pak zpravidla prošetřuje nezávislá policejní složka. Jde o inspekci ministerstva vnitra. Navíc, celá věc stále není ukončena, takže v tuto chvíli nelze předjímat další závěry.

Přesto. Co chcete udělat pro to, aby k podobným věcem, jako je justiční omyl, pokud možno vůbec nedocházelo?
Zabránit podobným případům lze rozhodně větší součinností policie a státního zastupitelství. Ale abych nehovořil jen o této konkrétní vazbě. Za prvé musí být větší disciplína policistů, kteří zasahují přímo na místě činu. Nejde jen o práci kriminalistů a techniků ale také řadových policistů, kteří se na vyšetřování podílí. Vše musí být kvalitně zadokumentováno. Všechny nedostatky v prvotních úkonech pak umožňují vznik případných omylů.

Poškodila kauza justičního omylu názor lidí na práci policie?
Nemám informace o tom, že by tato kauza pověst znojemské policie poškodila. Ale mohla naši pověst poškodit u vrstvy obyvatel, která celou činnost orgánů v trestním řízení spatřuje jen v práci policie a která nemá dostatek informací o daném případu.

Pokud soud odsoudí nové obžalované v kauze justičního omylu, jak se budete zasazovat o potrestání policistů, kteří případ na začátku vyšetřovali?
Těžko odpovědět. Život přináší úspěchy i neúspěchy. Z úspěchu má člověk chválu a za chyby musí nést odpovědnost, i když důsledky jsou někdy velmi nepříjemné.

Trocha odlehčení na závěr: Jak relaxuje šéf znojemské kriminálky?
Na kole. Jsem členem Cykloklubu Kučera a jezdím na horském kole. Na kole ze sebe dostanu veškerý stres.