Bude senátor Pavel Štohl obhajovat svůj post v podzimních volbách roku 2020 do horní komory Parlamentu? Pokud ano, kdo vše se mu postaví? Zatím jediné jméno, které Znojemskému deníku Rovnost oficiálně potvrdili okresní šéfové stran a hnutí, je dlouhodobý poslanec, komunista Pavel Kováčik.

Kandidaturu Kováčika oznámil okresní předseda komunistů Miroslav Vlašín. „Budeme nominovat předsedu poslaneckého klubu KSČM Parlamentu Pavla Kováčika. Potvrdit jej ještě musí okresní konference v lednu příštího roku,“ uvedl Vlašín.

Ilustrační snímek
Spolužačce se vloupal do mobilu a rozeslal její intimní fotky. Hrozí mu vězení

V lednu budou svého kandidáta volit členové znojemské organizace SPD. Její členka a znojemská zastupitelka Růžena Šalomonová však Deníku řekla, že o Senát usilovat chce. „Ano, kandidovat chci. A od starosty Znojma Jana Groise vím, že chce kandidovat také,“ řekla Šalomonová, která o Senát bojovala už v roce 2002.

Starosta Znojma zatím oficiálně nic nepotvrdil. „V tuto chvíli mi není ještě čtyřicet let, takže nesplňují podmínky pro možnost být senátorem. Nyní je na tyto otázky velmi brzy. ČSSD ve Znojmě zatím nikoho nenominovala,“ řekl Grois, který oslaví čtyřicátiny příští rok v květnu.

Svoji kandidaturu nepotvrdil ani nevyvrátil současný senátor Pavel Štohl, nestraník, který je v Senátu v barvách ČSSD. „Rozhodnu se asi až v únoru či březnu. Pokud bych kandidoval, nevylučuji ani variantu, že bych kandidoval jako nezávislý,“ konstatoval Štohl.

Most přes Dyji pod znojemskou přehradou. Ilustrační foto.
Most přes Dyji pod znojemskou přehradou otevřou jen pěším

Hnutí ANO svého kandidáta mít chce. „Zatím jej však nemáme. Bude asi až v únoru,“ řekl znojemský místostarosta za ANO Jan Blaha.

Ostatní strany, které redakce oslovila ústy svých předsedů tvrdí, že zatím stále jednají. „Podpoříme určitého kandidáta, který bude mít podporu více subjektů. Vlastního stavět nebudeme,“ řekl například šéf lidovců na Znojemsku Jiří Němec. Nevyloučil současně, že by jeho strana zvažovala podporu senátora Štohla ale ani například starostu Moravského Krumlova Tomáše Třetinu (TOP 09).

Na Masarykovo náměstí si přišlo koledy zazpívat na dvě stě padesát lidí. Zazpívaly děti ze ZŠ Pražská.
Na Znojemsku zpívalo koledy 1100 lidí. Hrála je i devítiletá harmonikářka Julča

Podle politologa Miloše Gregora je logické, že levicové strany na Znojemsku svého kandidáta postaví. „Tedy komunisté, sociální demokraté a ANO. U ostatních stran to takový smysl nedává. Pravicové a středové strany by spíše měly hledat kompromis a hledat jednoho společného kandidáta. Výjimku mohou tvořit regionálně silné osobnosti, ale nejsem si jist, že taková na Znojemsku nyní je,“ naznačil Gregor.