Podle předběžných politických dohod by křeslo šéfa strategického výboru měl získat představitel opozice. „Měl jsem před třemi týdny dlouhé jednání s panem starostou. Vyplynulo z něj, že je nakloněn tomu, aby tato funkce připadla opozici. Z dalších jednání s partnery v opozici nám jako konsensuální kandidát vyšel Karel Fiala," sdělil lídr lidovců Pavel Jajtner. Fiala ze sdružení Pro Znojmo má mít podporu přinejmenším devíti zastupitelů trojkoalice. „Je naším společným kandidátem. Současně navrhujeme, aby post předsedy byl neuvolněný. Uvolněná funkce totiž vyjde městskou kasu na půl milionu ročně a také by stírala rozdíl mezi koalicí, která řídí radnici a má dost svých místostarostů a opozicí," sdělil šéf sdružení Jiří Kacetl.

Zájem o místo předsedy naznačil také někdejší starosta Petr Nezveda, šéf občanských demokratů. „Nominaci naší strany mám. Pokud má výbor vzniknout, mělo by to být co nejdříve. Zda bude v pondělí předseda zvolen, nedokážu odhadnout," vyjadřoval se zdrženlivě Nezveda. Zopakoval také, že by se o vedení výboru ucházel, pokud by měl zajištěnou podporu.

Zdrženliví byli rovněž představitelé koalice. „Jedenáct našich zastupitelů se sejde až v neděli, nyní proto nemohu nic předjímat. Platí, že příležitost získat vedení výboru má opozice," uvedl sociálnědemokratický místostarosta Jan Grois, který osobně nevidí problém ani v tom, aby byl předseda nakonec neuvolněný. „Záleží na tom, kdo bude zvolen a zda bude takovou změnu usnesení vyžadovat," podotkl místostarosta. Sám Fiala hodnotí své šance skepticky. „Přijal jsem nominaci, abychom ukázali, že jsme ochotni pracovat, ne jen kritizovat. Nechci ale být úředník, proto trvám na neplacené funkci. Do volby půjdu, ale šance vidím asi tak pětinové," odhadoval zastupitel Fiala.