Rozhovor s Naším Znojemskem poskytl ve své kanceláři na radnici, kde nyní tráví dost času. „Nevadí mi pracovat, hodně nerad se nudím,“ říká mladý politik.

Mladého člověka z oboru informačních technologií se zájmem o politiku by člověk čekal u Svobodných nebo v poslední době u Pirátů. Co vás přivedlo zrovna do sociální demokracie?
V sociální demokracii jsem šestým či sedmým rokem. Oslovila mě sociální politika, zájem pomáhat těm, kdo v životě neměli takové štěstí, že by měli dobře placenou práci, mohli vystudovat kvalitní školu, nebo je třeba potkal nějaký zdravotní handicap. Myslím, že ostatní strany, které jste zmínil, na tohle tolik nehledí.

Znojemský starosta Jan Grois.
Nový starosta Znojma Jan Grois: Chci být lídrem a obhájit naši práci

Co vás přivedlo k zájmu o komunální politiku a účasti v ní?
O politiku jsem se zajímal už od střední školy a postupně mě čím dál víc zajímala právě politika komunální. Zajímám se o dění kolem sebe a mám snahu něco zlepšit, nezůstat jen pasivním občanem. Proto jsem už dřív pomáhal v kampani, postupně jsem se jako řadový člen dostal do komisí a byl jsem také členem finančního výboru.

Po minulých volbách jste se pak stal zastupitelem a předsedou finančního výboru. Chtěl jste si aktivní účast v komunální politice vyzkoušet, nebo jste už měl ambici, že byste se časem mohl podílet na vedení města?
Určitě jsem měl ambici pomáhat, proto jsem i kandidoval. Rozhodně jsem si ale nemyslel, že se ještě před koncem volebního období ocitnu na pozici místostarosty. Nyní se na práci neuvolněného místostarosty připraven cítím.

Že budete pracovat jako neuvolněný místostarosta, tedy takříkajíc při zaměstnání, bylo vaše rozhodnutí?
Byla na tom obecná shoda. Mám to štěstí, že můj zaměstnavatel mi po celou dobu mé politické dráhy neklade žádné překážky. Já bych na druhé straně rozhodně neudělal to, že bych ze svého zaměstnání ze dne na den odešel, už proto, že ve firmě mám svou odpovědnost za projekty, které vedu a nemohu je okamžitě předat.

Do vaší kompetence nyní patří například územní plánování. Jste s poměrně novým územním plánem Znojma spokojený, nebo vidíte věci, které si říkají o nějaké změny?
Myslím, že současný územní plán, který se schvaloval čtyři roky, nijak nelimituje rozvoj města. Prostor pro zlepšování určitě je, už kvůli délce projednávání. Mám za to, že bychom se mohli zamyslet nad aktualizací některých regulačních plánů.

Zámek ve Vranově nad Dyjí dostává novou střechu. První dvě etapy vyjsou na sedmadvacet milionů korun. Lešení by mělo zmizet letos v červnu.
Vranovský zámek obklopilo lešení. Zůstane i v létě

Máte na mysli například Malou Louku? Město ji třikrát marně nabídlo k prodeji…
Jednou otázkou je samotný zájem o areál, druhou podmínky, za kterých jej město nabízelo. Jde o velmi rozlehlý areál, kde má vyrůst supermarket, terasové i bytové domy či dvě dětská hřiště. Stojí za zvážení, zda nejít podobnou cestou, která se nám osvědčila u pivovaru, tedy rozdělení prodeje na víc částí. Mimoto existují i další varianty prodeje. Zabývat se chceme také Louckým klášterem. Domlouvali jsme se s panem starostou, že bychom měli obnovit skupinu, která by se touto památkou zabývala. Měli by v ní být vedle úředníků a politiků památkáři, architekti a urbanisté.

Máte nějaká svá témata, která nyní chcete do života úřadu a města vnést?
Máme pár IT projektů, které nyní sepisujeme. Nepůjde o nějaké celkové koncepce, ale o konkrétní projekty zaměřené na veřejnost a to, jakým způsobem usnadnit její komunikaci s úřadem. Inspirujeme se projekty odjinud. Například v Plzni můžete o předzahrádku požádat elektronicky a na úřad jdete až podepsat smlouvu. Můžete si také ověřit, jestli máte zaplacené poplatky za odpad či psa. Jinde mají aplikace na nahlašování poškozeného městského mobiliáře. Plánujeme i to, že by si lidé mohli na webu zjistit, zda úředník, za kterým míří, je přítomen.

Předpokládám, že na podzim chcete znovu jít do voleb a stát v popředí?
Rozhodně chci pomoci a být v týmu, který bude vše připravovat, ale podobu kandidátky jsme ještě neřešili.

Ilustrační foto.
Dodávka má najeto 600 tisíc, chybí jí maják. Hasiči dostanou peníze na nová auta

Jaký očekáváte na podzim výsledek sociální demokracie?
Doufám, že vyhrajeme, a uděláme pro to všechno. Lidem řekneme, jaká je naše vize pro město, jak ho chceme další čtyři roky spravovat, a představíme, co jsme udělali dosud. Je na voličích, aby posoudili, zda je to pro ně nadále zajímavé a přínosné. Budeme je o tom chtít přesvědčit.