VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O celoživotní profesi rozhodla náhoda, říká trenér plavců Kyněra

Znojmo – Více než půl století se Jiří Kyněra ve Znojmě věnuje plavání a sedmatřicet let působí také jako trenér. Vychoval šest olympioniků a doufá, že než odejde do penze, dokáže dát znojemské plavání o sobě vědět na olympiádě nebo na mistrovství světa. Nedávno čelil podezření rodičů z toho, že peníze za platby za tréninky dětí putovaly na účet jeho společnosti. Rodiče dokonce podali trestní oznámení a založili si vlastní plavecký klub. Nyní si plavecký oddíl s nově vzniklým klubem musí rozdělit hodiny pro tréninky v bazénu v městských lázních. Opakovaná jednání zatím nevedla k dohodě. Havárie v lázních navíc před týdnem uzavřela bazén pro veřejnost i děti navštěvující nově vzniklý klub.

8.12.2017 1
SDÍLEJ:

Trenér znojemských plavců KyněraFoto: archiv Deníku

Jak se zdlouhavá jednání zatím vyvíjela?
Po ukončení plavání na plovárně v Louce jsme novému klubu nabídli, že od 21. září budou mít možnost plavat každé ráno v lázních na jedné dráze od šesti do půl osmé. Důvod byl ten, že z prvního družstva odešli pouze čtyři výkonnostní plavci, kteří trénují takto brzy ráno. Pro ostatní malé děti, které vždy trénovaly od dvou do tří hodin odpoledne, jsme uvolnili tři čtvrtiny bazénu. Tři dráhy by jim stačily, ve čtvrté dráze jsme měli naše plavce. Právní zodpovědnost za tyto hodiny má TJ Znojmo a situaci bylo nutné řešit. Děti trénovaly poslední týdny v hodinách pro veřejnost až po šesté večer. Pro denní režim školáka to není dobře. Celá situace vyznívá tak, že jsme špatní my, ale přišli jsme s několika návrhy, které protistrana nevyslyšela.

Jaké okolnosti provázely odchod části dětí, jejichž rodiče již nechtěli, aby plavaly ve vašem oddíle? Jak je to s existencí dvou účtů, na které měly putovat platby od rodičů?
Existuje „smlouva o vzájemné spolupráci“ mezi oddílem plavání a Znojemským plaváním, které je servisní organizací pro oddíl. Náplní práce trenérů je trenérská činnost a vedení tréninků. Oddíl plavání TJ Znojmo se zúčastňuje více jak třiceti závodů za rok a tří až pěti výcvikových táborů. Někdo musí přirozeně zajišťovat manažerskou práci, mám na mysli organizaci tréninkových kempů, dopravu a nábor talentů. Asi deset roků zde fungovala plavecká škola pod Znojemským plaváním, s.r.o., která v minulosti zabezpečovala školní plavání a zajišťovala i základní kurz neplavců a přípravku.

Dva účty tedy vznikly ještě v době, kdy jste zajišťovali plavání pro školy? Nyní je vede jiná plavecká škola.
Fungovalo to tak již od roku 2002. Celé to nařčení je nesmyslné. Náš bývalý trenér se měl o existenci dvou účtů dozvědět údajně na jaře 2017. Při nástupu do oddílu již v roce 2011 až do roku 2017 vybíral od rodičů peníze. Sám měl sjednanou dohodu o provedení práce za trénování v těchto družstvech. Rodiče přihlásili děti do oddílu, aby byly pojištěny a staly se členy Českého plaveckého svazu a Tělovýchovné jednoty Znojmo. Trenérskou práci zde vykonávali čtyři trenéři na dohodu pod Znojemským plaváním, s.r.o.

Kolik dětí z vašeho oddílu odešlo?
Odejít se rozhodli rodiče od dvaceti dětí, kteří postupně získali další. Vznikla davová hysterie a rodiče se přidali na druhou stranu, aniž by znali příčinu. Celé nedorozumění spustilo nejspíš ukončení spolupráce s jedním z trenérů. Nebyl jsem spokojený s výkonností, dvanácti, třinácti a čtrnáctileté děti na tom nebyly vůbec dobře. Dříve jsme měli v této kategorii deset dětí na mistrovství republiky a v posledním roce jen jednoho nebo žádného plavce. Báli jsme se, že by oddíl skončil. Našel jsme dětem zkušené trenéry. Nyní je trénuje plavecký olympionik Květoslav Svoboda a Veronika Kolníková, která je účastnicí mistrovství světa.

Mrzí vás současný vývoj situace?
Je jasné, že mě to mrzí. Práce s oddílem mě baví a naplňuje. Počítal jsem, že svěřence předám svým nástupcům. Plánoval jsem totiž, že zhruba za tři roky bych odešel do důchodu.

Nastaly podobné spory, jako ve Znojmě, i v jiných městech?
Posledního jednání na znojemské radnici se zúčastnil předseda plaveckého svazu Petr Ryška, který mluvil o plavání v České republice. Zdůraznil, že ve městech, kde se oddíly rozdělily, to už nikdy nefungovalo jako dříve. Různé rozbroje, většinou způsobené rodiči, jsou v plaveckých oddílech i v ostatních městech. Často se o nich ale neví. Když se setkáme na závodech, vyjadřují mi ostatní trenéři podporu. Pouze u nás se rozhodl plavecký klub a rodiče problém medializovat. Vyvíjí tlak na zastupitele a vedení města. Osobně si myslím, že všechno šlo řešit jinou formou.

Jak jste se vlastně dostal k plavání?
Před mnoha lety trenér František Zoufalý vybíral plavce pro školní závody. Odplaval jsem pětadvacet metrů v bazénu a můj další život byl jasný. Trenér určil, že se budu věnovat plavání. Do patnácti let mě trénoval můj otec, pak jsem odešel do Střediska vrcholového sportu v Brně a pak na Fakultu tělovýchovy a sportu do Bratislavy. A po studiu jsem nastoupil jako trenér ve Znojmě.

Jaké trenérské úspěchy považujete za vůbec nejvýznamnější?
Po šesti letech práce jsem předal do Střediska vrcholového sportu Radka Beinhauera, který byl rok nato na olympiádě v Soulu dvanáctý. Pak přišla Olga Šplíchalová, Pavla Chrástová, Kristýna Kyněrová a pak Květoslav Svoboda a Michal Rubáček. Rukama mi prošlo šest olympioniků. Šest znojemských plavců se účastnilo mistrovství světa a osm pak mistrovství Evropy. Celkem oddíl plavání TJ Znojmo a moji svěřenci získali třiadvacet medailí.

Pozorujete, že by v oddíle vyrůstala nějaká výrazná plavecká naděje?
Vidím tam asi tři chlapce, kteří by se mohli dostat na mistrovství Evropy, světa a možná některý na olympiádu do Tokia v roce 2020. O nominaci na tyto důležité závody rozhoduje Mezinárodní plavecká federace FINA na základě vypsaných limitů. Chlapci předpoklady mají. Obávám se ale, jak to bude do budoucna s penězi. Olympionici si nikdy nic neplatili, peníze od partnerů sháněla právě servisní organizace Znojemské plavání, s.r.o. Pokud má výkonnost plavců za něco stát, je důležité odjet s nimi alespoň dvakrát za rok na vysokohorské soustředění. Náklady jsou tady na jednoho účastníka šedesát tisíc korun. A pokud bychom měli tři olympioniky, potřebujeme na přípravu půl milionu korun.

Jsou tedy peníze největším problémem?
Dotace města se pro nás krátí každý rok. Plavecká škola, která finančně pomáhala oddílu plavání, je nyní v soukromých rukou a těch, co by nás podporovali tak, jako dřív, postupně ubývá. Kraj pomáhá dotacemi v programu pro úspěšné sportovce, ale s podmínkou účasti na mistrovství Evropy juniorů nebo seniorů nebo s účastí na mistrovství světa.

Kdo je Jiří Kyněra:
Narodil se 15. března 1958 a žije ve Znojmě. Plavání se věnuje déle než půl století.

Je někdejším trenérem české plavecké reprezentace, nyní šéftrenérem oddílu plavání TJ Znojmo.

Současně je jediným společníkem společnosti Znojemské plavání s. r. o. a jedním ze dvou jednatelů, druhým jednatelem je manželka.

Autor: Ilona Pergrová

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Krupiéři 19 000 Kč

Krupiéři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 18. Poznámka: Znalost nemčiny výhodou, Chuť se učit novým věcem, beztrestnost, spolehlivost, příjemné vystupování a komunikativnost, Povinné příplatky, věrnostní bonusy, příspěvek na ubytování, firemní doprava, stravování, zaškolení v rámci pracovního poměru v místě výkonu práce, možnost osobního i profesního růstu, cestování, ubytování během školení zdarma. Pracoviště: Paradise casino admirál, a.s.- hatě, 669 02 Znojmo 2. Informace: Milena Chmelková, +420 517 300 204.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 500 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Pomocní kuchaři v přípravě asijských pokrmů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Znalost vietnamské kuchyně, znalost vietnamského jazyka výhodou., První kontakt e-mailem nebo telefonicky, osobně výhradně po telefonické domluvě. Volat po-st od 14:00-16:00 hod.. Pracoviště: Mung nguyen thi, Obroková, č.p. 270, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jiří Kliment, +420 608 021 297.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 300 Kč

Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , -vedení účetnictví a výkaznictví (čtvrtletní závěrky), -měsíční zpracování DPH a kontrolního hlášení, -příprava podkladů pro audit, Požadujeme:, -praxe min. 5 let v oboru, -SŠ/VŠ vzdělání ekonomického směru, Stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Agrodružstvo vrbovec, družstvo, 671 24 Vrbovec. Informace: E. Kohoutková, +420 515 230 135.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 13 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Maséři - thajské masáže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: znalost thajské masáže podmínkou, 5 let praxe, certifikát thajské masáže, NJ nebo AJ slovem, prof, živ. mailem. Pracoviště: Jiří minarčík-provozovna, Divišovo náměstí, č.p. 252, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jiří Minarčík, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předsedkyně a trenérka Plaveckého klubu Znojmo Monika Dufková.

Když se do něčeho dám, jen tak to nepustím, říká Dufková z Plaveckého klubu

Festival národů Podyjí nabídl nášvěvníkům na dvacet stánků se specialitami z různých evropských kuchyní.
22

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Blansku se v přípravě daří. Vysoko porazilo divizního konkurenta Tasovice

Vavřinec – Nový trenér divizních fotbalistů Blanska Tomáš Kolouch zatím v přípravě slaví samá vítězství. Po úvodní výhře v Boskovicích 2:1 jeho tým v týdnu porazil nováčka Moravskoslezské ligy SFK Vrchovina 1:0 a dotřetice Blanenští slavili výhru nad svým divizním konkurentem Sokolem Tasovice. Ve Vavřinci v sobotu vyhráli 4:0.

Magické prostory arkádového nádvoří rozezněla hudba. Bavili Paroháči či Kamelot

Moravský Krumlov - Třetí červencová sobota patřila v Moravském Krumlově prvnímu velkému folkovému festivalu. Představili se zde Paroháči, Pepa Štross, Šero, Town band, Kati a Švédova trojka.

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Brno – Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT